Close Menu
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
Facebook X (Twitter)
Facebook X (Twitter)
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
Aktualności z kraju

Czy Nastanie Era Podatku Katastralnego w Polsce?

Damian Pośpiech2025-03-03
Facebook Twitter Email Telegram Copy Link WhatsApp
GOOGLE NEWS
Google News
PieniadzePLN

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk wywołał falę spekulacji i niepokoju wśród właścicieli nieruchomości w Polsce. Podczas wywiadu udzielonego w Radiu ZET, nie zaprzeczył możliwości wprowadzenia podatku katastralnego, co interpretowane jest jako otwarcie drzwi do poważnych zmian w systemie opodatkowania nieruchomości w naszym kraju.

Co to jest Podatek Katastralny?
Podatek katastralny, nazywany również podatkiem ad valorem, stanowiłby radykalną zmianę w porównaniu z obecnie funkcjonującym w Polsce systemem opodatkowania nieruchomości. Obecna danina naliczana jest w oparciu o powierzchnię lokalu lub budynku, natomiast podatek katastralny byłby obliczany jako procent wartości rynkowej nieruchomości. Taka zmiana miałaby daleko idące konsekwencje, szczególnie dla właścicieli nieruchomości położonych w atrakcyjnych lokalizacjach, gdzie wartości rynkowe są znacznie wyższe.

Jak Duże Mogą Być Obciążenia Podatkowe?
Skala potencjalnych obciążeń zależałaby od przyjętej stawki podatkowej. W krajach, gdzie funkcjonuje już podatek katastralny, stawki wahają się od 0,1% do nawet 1% wartości nieruchomości rocznie. Próba przełożenia tych wskaźników na polski rynek pokazuje, jak znaczące mogłyby być to kwoty. Przykładowo, dla kawalerki o wartości 400 tysięcy złotych, przy najniższej stawce 0,1%, roczny podatek wyniósłby 400 złotych, ale przy stawce 1% – już 4000 złotych.

Kto Będzie Najbardziej Dotknięty?
Jeszcze bardziej drastyczny scenariusz rysuje się dla właścicieli większych lub droższych nieruchomości. W przypadku mieszkania wartego 800 tysięcy złotych, roczne zobowiązanie podatkowe mogłoby wynosić od 800 do nawet 8000 złotych. Natomiast posiadacze domów o wartości 1,5 miliona złotych mogliby stanąć przed koniecznością zapłaty od 1500 do nawet 15 tysięcy złotych rocznie – suma, która dla wielu gospodarstw domowych stanowiłaby poważne obciążenie budżetu.

Zwolennicy i Przeciwnicy Podatku Katastralnego
Zwolennicy podatku katastralnego wskazują na potencjalne korzyści dla rynku mieszkaniowego. „Taki podatek mógłby zniechęcić do trzymania pustostanów i przyczynić się do zwiększenia podaży mieszkań na wynajem, co w dłuższej perspektywie mogłoby wpłynąć na obniżenie czynszów,” twierdzi jeden z ekonomistów specjalizujących się w polityce mieszkaniowej. Przeciwnicy nowego rozwiązania podkreślają jednak, że wprowadzenie podatku katastralnego mogłoby stanowić zbyt duże obciążenie dla wielu Polaków, szczególnie emerytów i osób o niższych dochodach, którzy mieszkają w lokalach o wysokiej wartości rynkowej, ale nie dysponują odpowiednio wysokimi bieżącymi przychodami.

Wpływ na Rynek Nieruchomości
Eksperci rynku nieruchomości prognozują, że wprowadzenie podatku katastralnego mogłoby mieć znaczący wpływ na ceny mieszkań i domów. W pierwszej fazie mogłoby dojść do wyprzedaży nieruchomości inwestycyjnych, co skutkowałoby spadkiem cen, szczególnie w segmencie premium. W dłuższej perspektywie jednak koszty nowych podatków zostałyby prawdopodobnie wliczone w ceny najmu, co mogłoby prowadzić do ich wzrostu.

Wyzwania Stwarzane przez Podatek Katastralny
Warto zauważyć, że wprowadzenie podatku katastralnego wymagałoby stworzenia kompleksowego systemu wyceny nieruchomości, co stanowi poważne wyzwanie organizacyjne i techniczne. „Stworzenie i utrzymanie aktualnego rejestru wartości wszystkich nieruchomości w Polsce to gigantyczne przedsięwzięcie, które wymagałoby znacznych nakładów finansowych i czasowych,” podkreśla ekspert ds. systemów katastralnych.

Reakcja Polityczna
Wypowiedź ministra Paszyka spotkała się z szybką reakcją polityczną. Przedstawiciele opozycji oskarżyli rząd o planowanie „ukrytego podatku od posiadania” i wprowadzanie zmian, które uderzą w klasę średnią i osoby, które przez lata oszczędzały na zakup własnych czterech kątów. Z kolei strona rządowa uspokaja, że żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, a wszelkie ewentualne zmiany byłyby poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi.

Co Dalej?
Ministerstwo Finansów, które ostatecznie odpowiada za politykę podatkową, nie przedstawiło jeszcze oficjalnego stanowiska w sprawie możliwości wprowadzenia podatku katastralnego. Nieoficjalne źródła wskazują jednak, że w resorcie trwają prace koncepcyjne nad różnymi wariantami reformy systemu opodatkowania nieruchomości. Eksperci podkreślają, że ewentualne wprowadzenie podatku katastralnego musiałoby być rozłożone w czasie i poprzedzone okresem przejściowym. „Nagła zmiana systemu opodatkowania wywołałaby zbyt duży szok dla rynku i mogłaby doprowadzić do poważnych perturbacji ekonomicznych,” wyjaśnia ekonomista specjalizujący się w polityce fiskalnej.

Share. Facebook Twitter Email WhatsApp Copy Link

Komentarze są zamknięte.

OSTATNIE WPISY

Znamy szczegóły pogrzebu Tomasza Jakubiaka. Rodzina prosi, aby przyjść ubranym na kolorowo

Tylko do 10 maja! Promocje na jajka w Biedronce, Lidlu i Aldim – Co warto kupić?

Prokuratura zabiera się za Grzegorza Brauna. Poszło o spaloną flagę Unii Europejskiej

Facebook X (Twitter) RSS
  • Aktualności 
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Sport
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Mapa strony
  • Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2021 - 2025 Newsnadzis.pl
Wydawca i redakcja portalu: POL-MEDIA - Adres: ul. Grzybowska 9, 00-132 Warszawa

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.