Close Menu
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
Facebook X (Twitter)
Facebook X (Twitter)
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
Aktualności z kraju

Nowe Przepisy Pracy w Upale

Damian Pośpiech2025-03-04
Facebook Twitter Email Telegram Copy Link WhatsApp
GOOGLE NEWS
Google News
pieniadzeplngotowka 1

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt nowelizacji rozporządzenia, który ma na celu ochronę pracowników przed nadmiernym upałem w miejscu pracy. Zgodnie z projektem, pracodawcy będą zobowiązani do podjęcia działań, gdy temperatura w pomieszczeniu pracy przekroczy określone progi temperaturowe.

Przepisy miałyby wejść w życie z początkiem 2026 roku. Projekt nakłada na pracodawców dwa rodzaje obowiązków. Pierwszym z nich jest zapewnienie rozwiązań technicznych obniżających temperaturę w pomieszczeniach pracy. Ten wymóg nie będzie jedoch bezwzględny – pracodawca może z niego zrezygnować, jeśli względy technologiczne na to nie pozwalają.

W sytuacji, gdy obniżenie temperatury nie jest możliwe, pojawia się drugi obowiązek – wdrożenie odpowiednich rozwiązań organizacyjnych minimalizujących wpływ wysokiej temperatury na zdrowie pracowników. Co istotne, te rozwiązania mają być dostosowane do warunków i specyfiki pracy w danym przedsiębiorstwie.

Konsultacje z pracownikami są obowiązkowe. Zgodnie z projektem, pracodawca będzie zobowiązany ustalić te rozwiązania po konsultacji z zatrudnionymi w ramach komisji BHP. To rozwiązanie ma zapewnić, że wdrażane środki będą faktycznie odpowiadały na potrzeby pracowników i uwzględniały specyfikę pracy w danym zakładzie.

Wyjątki od obowiązku zapewnienia maksymalnej dopuszczalnej temperatury przewidują szereg wyjątków. Z nowych regulacji wyłączone zostaną m.in. prace w transporcie i komunikacji, prace w jednostkach gospodarki komunalnej, prace w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, prace w jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zapewniających całodobową opiekę oraz prace w instytucjach opieki nad dziećmi do lat 3 (żłobkach).

Zmiany w stosunku do pierwszej wersji projektu obejmują rezygnację z zapisów dotyczących dostosowania warunków pracy do tempa metabolizmu pracownika. Eksperci uznali te przepisy za zbyt skomplikowane do powszechnego zastosowania. Uproszczenie przepisów ma ułatwić ich wdrożenie w praktyce i zapewnić, że będą one rzeczywiście stosowane przez pracodawców.

Czas na dostosowanie wynosi ponad rok. Resort planuje, że nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2026 roku, co daje pracodawcom sufficientny czas na przygotowanie się do nadchodzących zmian. Ten okres przejściowy powinien pozwolić na zaplanowanie i wdrożenie niezbędnych modyfikacji w miejscach pracy.

Znaczenie nowych przepisów jest duże. Wprowadzenie regulacji dotyczących pracy w wysokich temperaturach jest odpowiedzią na coraz częstsze i intensywniejsze fale upałów, które nawiedzają Polskę w ostatnich latach. Zmiany klimatyczne sprawiają, że problem pracy w warunkach wysokiej temperatury staje się coraz bardziej istotny z punktu widzenia zdrowia publicznego.

Nowe przepisy mają na celu nie tylko poprawę komfortu pracy, ale przede wszystkim ochronę zdrowia pracowników. Praca w wysokich temperaturach może prowadzić do odwodnienia, wyczerpania cieplnego, a nawet udaru cieplnego. Długotrwałe narażenie na upał w miejscu pracy może również przyczyniać się do rozwoju chorób układu krążenia i innych problemów zdrowotnych.

Dla pracodawców oznacza to konieczność przemyślenia organizacji pracy w okresach letnich i potencjalnie inwestycji w rozwiązania techniczne obniżające temperaturę w pomieszczeniach. Może to obejmować instalację klimatyzacji, systemów wentylacyjnych czy żaluzji zewnętrznych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 roku odnotowano około 12 tysięcy przypadków chorób zawodowych związanych z warunkami pracy, w tym 2,5 tysiąca przypadków chorób wywołanych czynnikami fizycznymi, takimi jak upał.

Warto podkreślić, że nowy projekt rozporządzenia został już pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, co zwiększa szanse na jego ostateczne przyjęcie w zaproponowanym kształcie. Pracodawcy oraz pracownicy powinni być zatem przygotowani na wprowadzenie nowych przepisów i dostosowanie się do nowych wymogów dotyczących pracy w wysokich temperaturach.

Share. Facebook Twitter Email WhatsApp Copy Link

Komentarze są zamknięte.

OSTATNIE WPISY

Kiedy poznamy wyniki wyborów prezydenckich 2025? Oficjalny harmonogram PKW

Sąd uznaje grupę „Ostatnie Pokolenie” za zorganizowaną grupę przestępczą

Wybory prezydenckie 2025 – pierwsze informacje z konferencji PKW o przebiegu głosowania

Facebook X (Twitter) RSS
  • Aktualności 
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Sport
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Mapa strony
  • Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2021 - 2025 Newsnadzis.pl
Wydawca i redakcja portalu: POL-MEDIA - Adres: ul. Grzybowska 9, 00-132 Warszawa

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.