Close Menu
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
Facebook X (Twitter)
Facebook X (Twitter)
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
Aktualności z kraju

Służba Wojskowa w Polsce: Co Muszą Wiedzieć Polacy Mieszkający za Granicą?

Damian Pośpiech2025-03-08
Facebook Twitter Email Telegram Copy Link WhatsApp
GOOGLE NEWS
Google News
PieniadzePLN

W związku z napiętą sytuacją geopolityczną w Europie Wschodniej, wiele osób mieszkających poza granicami Polski zadaje sobie pytanie, czy są zobowiązani do powrotu do kraju w przypadku mobilizacji lub stanu wojny. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, kto podlega obowiązkowi służby wojskowej, jakie są przepisy dotyczące meldowania pobytu za granicą i co powinni wiedzieć Polacy mieszkający za granicą w celu uniknięcia konsekwencji prawnych.

Kto podlega obowiązkowi służby wojskowej?

Ogólny obowiązek służby wojskowej obejmuje wszystkich obywateli polskich, poczynając od dnia ukończenia przez nich osiemnastego roku życia, aż do końca roku kalendarzowego, w którym kończą pięćdziesiąt pięć lat. W przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski, granica ta przesuwa się do sześćdziesięciu trzech lat. Z tego obowiązku wyłączone są jedynie osoby uznane ze względu na stan zdrowia za trwale niezdolne do służby wojskowej.

Przepisy dotyczące meldowania pobytu za granicą

Każdy obywatel Polski opuszczający kraj na dłuższy okres powinien zgłosić ten fakt odpowiednim organom – gminie lub właściwej Wojskowej Komendzie Uzupełnień. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować konsekwencjami prawnymi, które w obecnej sytuacji geopolitycznej mogą być egzekwowane z większą stanowczością. Szczegółowe przepisy określają, kto i kiedy powinien zgłaszać zmianę miejsca pobytu. Obowiązek ten dotyczy mężczyzn w wieku od 19 do 50 lat, a w przypadku posiadających stopień oficera lub podoficera – do 60 lat.

Co powinni wiedzieć Polacy mieszkający za granicą?

Polacy mieszkający za granicą powinni śledzić oficjalne komunikaty polskich władz oraz utrzymywać kontakt z placówkami dyplomatycznymi RP. To właśnie konsulaty i ambasady są pierwszym punktem kontaktowym w przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących obowiązków wojskowych. W przypadku otrzymania wezwania z Wojskowej Komendy Uzupełnień, zaleca się niezwłoczne skontaktowanie się z polskim konsulatem lub bezpośrednio z Wojskową Komendą Uzupełnień w celu wyjaśnienia swojej sytuacji prawnej.

Wyjątki i konsekwencje

Istotna informacja dla osób posiadających podwójne obywatelstwo brzmi: jeśli obywatel Polski stale zamieszkuje poza granicami kraju i posiada również obywatelstwo innego państwa, nie jest objęty powszechnym obowiązkiem obrony w Polsce. W takim przypadku osoba ta nie jest zobowiązana do stawienia się w Wojskowej Komendzie Uzupełnień na wezwanie. Jest to kluczowy wyjątek, o którym warto pamiętać w kontekście aktualnych pytań o potencjalny obowiązek powrotu do kraju.

W przypadku ogłoszenia mobilizacji lub stanu wojny, przepisy mogą ulec zaostrzeniu, a obowiązki obywatelskie mogą zostać rozszerzone. W takiej sytuacji niektóre wyjątki mogą przestać obowiązywać, a kary za niestosowanie się do wezwań mogą być surowsze. Jest to szczególnie istotne dla osób, które planują długoterminowy pobyt za granicą i mogą nie być na bieżąco z aktualizacjami prawa wojskowego w Polsce.

Aktualne dane i statystyki

Według danych Ministerstwa Obrony Narodowej, w 2022 roku do Wojskowych Komend Uzupełnień w Polsce skierowano ponad 100 tysięcy wezwań do osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej. Z tego ponad 70% wezwań dotyczyło mężczyzn w wieku od 19 do 50 lat. W tym samym roku ponad 20 tysięcy osób stawiło się w Wojskowych Komendach Uzupełnień w celu odbycia służby wojskowej.

Podsumowanie informacji

* Ogólny obowiązek służby wojskowej obejmuje wszystkich obywateli polskich, poczynając od dnia ukończenia przez nich osiemnastego roku życia, aż do końca roku kalendarzowego, w którym kończą pięćdziesiąt pięć lat.
* Każdy obywatel Polski opuszczający kraj na dłuższy okres powinien zgłosić ten fakt odpowiednim organom – gminie lub właściwej Wojskowej Komendzie Uzupełnień.
* Polacy mieszkający za granicą powinni śledzić oficjalne komunikaty polskich władz oraz utrzymywać kontakt z placówkami dyplomatycznymi RP.
* W przypadku otrzymania wezwania z Wojskowej Komendy Uzupełnień, zaleca się niezwłoczne skontaktowanie się z polskim konsulatem lub bezpośrednio z Wojskową Komendą Uzupełnień w celu wyjaśnienia swojej sytuacji prawnej.

Share. Facebook Twitter Email WhatsApp Copy Link

Komentarze są zamknięte.

OSTATNIE WPISY

Rafał Trzaskowski pozywa Ordo Iuris: Sztab KO oskarża o „kampanię kłamstw” i zgłasza sprawę do prokuratury

Zarzuty dla 24-latka z Żor po odnalezieniu zaginionej 11-latki. Sprawa trafi do sądu

Posłanka Żukowska w wannie podczas posiedzenia KRS. Fragment transmisji usunięty

Facebook X (Twitter) RSS
  • Aktualności 
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Sport
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Mapa strony
  • Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2021 - 2025 Newsnadzis.pl
Wydawca i redakcja portalu: POL-MEDIA - Adres: ul. Grzybowska 9, 00-132 Warszawa

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.