Close Menu
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
Facebook X (Twitter)
Facebook X (Twitter)
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
Aktualności z kraju

Azbest: Zagrożenie dla zdrowia i środowiska

Damian Pośpiech2025-01-28
Facebook Twitter Email Telegram Copy Link WhatsApp
GOOGLE NEWS
Google News
Pieniądze
Pieniądze

Właściciele nieruchomości w Polsce mają czas do 31 stycznia 2025 roku na zgłoszenie obecności wyrobów zawierających azbest na swoich posesjach. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować nałożeniem kary finansowej sięgającej nawet 20 tysięcy złotych.

Problem azbestu wciąż pozostaje nierozwiązany, pomimo że Polska zakazała produkcji azbestu już w 1998 roku. Usuwanie azbestu z budynków i infrastruktury postępuje bardzo powoli. Na 8,5 miliona ton zinwentaryzowanego azbestu udało się dotychczas zlikwidować zaledwie 17 procent. Mimo że pełne usunięcie tego szkodliwego materiału zaplanowano na 2032 rok, obecne tempo wskazuje, że może to potrwać znacznie dłużej – nawet do połowy stulecia.

Gdzie zgłosić obecność azbestu? Osoby prywatne powinny składać deklaracje w urzędach gminy, a przedsiębiorcy u marszałków województw. Azbest można najczęściej znaleźć w płytach dachowych, elewacyjnych, balkonowych oraz rurach wodociągowych i kanalizacyjnych. Właściciele nieruchomości mają obowiązek regularnie informować o obecności tego materiału, co umożliwia jego stopniowe usuwanie.

Pomoc w bezpiecznym usuwaniu azbestu jest dostępna. Samorządy oferują programy wspierające usuwanie azbestu, w tym dofinansowanie kosztów demontażu i utylizacji. Ze względu na szkodliwość materiału, prace te mogą wykonywać jedynie wyspecjalizowane firmy. Samodzielne usuwanie azbestu jest nie tylko zabronione, ale też grozi karą do 5 tysięcy złotych.

Gminy prowadzą także programy dotacji na wymianę pokrycia dachowego. Można otrzymać wsparcie sięgające 20 tysięcy złotych. Dla porównania, w krajach Unii Europejskiej całkowity zakaz stosowania azbestu obowiązuje od 1 stycznia 2005 roku.

Ochrona zdrowia i środowiska jest kluczowa. Zgłoszenie obecności azbestu to nie tylko obowiązek prawny, ale także ważny krok w kierunku ochrony zdrowia i środowiska. Zaniechanie tego działania może wiązać się z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Warto therefore skorzystać z dostępnych programów wsparcia i zadbać o bezpieczeństwo swojej nieruchomości już teraz.

Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w 2022 roku w Polsce zarejestrowano ponad 12 tysięcy przypadków zgłoszenia obecności azbestu. Jest to wzrost o 15% w porównaniu z rokiem poprzednim. Warto jednak pamiętać, że azbest jest bardzo szkodliwy dla zdrowia i środowiska, i jegousuwanie jest konieczne.

Władze lokalne i krajowe powinny podejmować bardziej zdecydowane działania w celu usuwanie azbestu. Można spodziewać się, że w najbliższych latach zostaną wprowadzone nowe regulacje i programy wsparcia, które ułatwią właścicielom nieruchomości wypełnienie ich obowiązków.

Ekspert z Instytutu Ochrony Środowiska uważa, że ” Azbest jest niezwykle szkodliwy dla zdrowia ludzi i środowiska. Jego usuwanie jest konieczne, aby zapobiec negatywnym skutkom dla zdrowia i środowiska”. Warto więc działać teraz, aby uniknąć konsekwencji w przyszłości.

Warto pamiętać, że azbest jest materiałem niebezpiecznym, który może powodować rak i inne choroby. Jego usuwanie jest konieczne, aby chronić zdrowie i środowisko. Właściciele nieruchomości powinni więc niezwłocznie zgłosić obecność azbestu i skorzystać z dostępnych programów wsparcia.

Share. Facebook Twitter Email WhatsApp Copy Link

Komentarze są zamknięte.

OSTATNIE WPISY

Klienci banku PKO BP tracą wszystkie oszczędności. Wydano ostrzeżenie

Benzyna po 11 zł. Nadciąga nowy podatek ETS-2

PKO Bank Polski zmienia siedzibę – zmiany dotkną ponad 12 milionów klientów

Facebook X (Twitter) RSS
  • Aktualności 
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Sport
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Mapa strony
  • Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2021 - 2025 Newsnadzis.pl
Wydawca i redakcja portalu: POL-MEDIA - Adres: ul. Grzybowska 9, 00-132 Warszawa

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.