Close Menu
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
Facebook X (Twitter)
Facebook X (Twitter)
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
Wiadomości ze świata

Biały dym nad Watykanem. Wybrano nowego Papieża. Kto nim został?

Damian Pośpiech2025-05-08
Facebook Twitter Email Telegram Copy Link WhatsApp
GOOGLE NEWS
Google News
Papiez2025
Papież 2025

Biały dym, który uniósł się nad Kaplicą Sykstyńską po godzinie 17:00, oznacza jedno – kardynałowie dokonali wyboru 267. Papieża w historii Kościoła katolickiego. Tłum zebrany na Placu Świętego Piotra przyjął ten znak z entuzjazmem, wyrażając go gromkimi brawami i okrzykami.

Zgodnie z tradycją, zanim nowy Papież zostanie ogłoszony światu, przechodzi przez serię rytuałów symbolizujących duchową i instytucjonalną przemianę. Proces ten – choć odbywa się za zamkniętymi drzwiami – ma ściśle określony przebieg i głębokie znaczenie religijne.

Cztery głosowania, dwie trzecie głosów – jak doszło do wyboru?

Konklawe rozpoczęło się z udziałem 133 kardynałów elektorów, uprawnionych do wyboru Papieża. Aby wybór był ważny, kandydat musiał otrzymać co najmniej dwóch trzecich głosów, czyli 89.

Wystarczyły cztery głosowania w ciągu dwóch dni, by kardynałowie osiągnęli wymagane porozumienie. Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się po południowym głosowaniu, jednoznacznie wskazując na osiągnięcie konsensusu.

„Pokój Łez” – moment duchowej przemiany

Zanim nowy Papież pojawi się publicznie na balkonie Loggii Błogosławieństw Bazyliki Świętego Piotra, udaje się do tzw. „Pokoju Łez”. To małe pomieszczenie po lewej stronie ołtarza, znajdujące się za freskiem Sądu Ostatecznego w Kaplicy Sykstyńskiej.

W „Pokoju Łez” czekają przygotowane białe sutanny w trzech rozmiarach oraz pozostałe szaty papieskie. To również moment na osobistą modlitwę i refleksję. Miejsce to nazywane jest „Pokoje Łez” nieprzypadkowo – to tam, jak tłumaczy ks. prałat Marco Agostini, Papież uświadamia sobie ogrom odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa:

„Zmiana szaty mówi o głębokiej przemianie jego życia. (…) Papież będzie musiał codziennie umierać dla siebie, aby wyłonił się Namiestnik Chrystusa”.

Akt posłuszeństwa i śpiew „Te Deum”

Po opuszczeniu „Pokoju Łez”, nowo wybrany Papież zasiada na katedrze przed ołtarzem w Kaplicy Sykstyńskiej. Odczytywany jest fragment Ewangelii – albo z Ewangelii wg św. Mateusza o nadaniu prymatu Piotrowi („Ty jesteś Piotr, czyli Skała”), albo z Ewangelii wg św. Jana („Szymonie, synu Jana, czy miłujesz mnie więcej aniżeli ci?”).

Następnie wszyscy kardynałowie, zgodnie z rangą, wyrażają akt posłuszeństwa wobec nowego Biskupa Rzymu. Całość kończy wspólny śpiew hymnu „Te Deum”, dziękczynnego za wybór i nowy początek dla Kościoła.

„Habemus Papam” – ogłoszenie światu

Po zakończeniu ceremonii wewnątrz Kaplicy, protodiakon kard. Dominique Mamberti wychodzi na balkon Bazyliki Świętego Piotra, by ogłosić światu wybór Papieża. Wypowiada on tradycyjną formułę:

„Annuntio vobis gaudium magnum: habemus Papam!”

Dalej w języku łacińskim przedstawia:

  • imię chrzestne wybranego kardynała,
  • jego nazwisko (bez tłumaczenia),
  • przybrane imię papieskie (z numerem porządkowym, jeśli to nie pierwszy papież o tym imieniu).

Jeśli nowe imię nie było wcześniej używane, liczebnik nie jest wypowiadany – tak jak to miało miejsce przy wyborze papieża Franciszka.

Pierwsze błogosławieństwo Urbi et Orbi

Po ogłoszeniu, nowy Papież pojawia się w Loggii Błogosławieństw, poprzedzany przez ceremoniarza niosącego krzyż oraz trzech kardynałów reprezentujących różne stopnie kolegium kardynalskiego (biskupa, prezbitera i diakona).

Zgodnie z rytuałem, nowo wybrany Papież udziela następnie pierwszego błogosławieństwa Urbi et Orbi – „Miastu i Światu”. Jest to wyjątkowy moment jedności Kościoła i symboliczy znak rozpoczęcia nowego pontyfikatu.

Perspektywa: co dalej?

W najbliższych dniach poznamy więcej szczegółów dotyczących nowego Papieża – jego biografię, dotychczasową działalność duszpasterską, a także pierwsze decyzje i wystąpienia. Oczekuje się także ogłoszenia planów dotyczących polityki wewnątrz Kościoła, relacji międzynarodowych oraz ewentualnych reform.

Dla wiernych na całym świecie to moment nadziei, oczekiwań, a także refleksji nad przyszłością Kościoła katolickiego pod nowym przywództwem duchowym.

biały dym konklawe papież Watykan
Share. Facebook Twitter Email WhatsApp Copy Link
Napisz komentarz Anuluj odpowiedź

OSTATNIE WPISY

Atak na UW. Przesłuchano 22 latka. Zeznania sprawcy „nielogiczne i niespójne”

Wiadomo kim była ofiara na Uniwersytecie Warszawskim. 53-letnia kobieta, matka trojga dzieci

Afera mieszkaniowa. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar miał zataić posiadanie mieszkania

Facebook X (Twitter) RSS
  • Aktualności 
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Sport
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Mapa strony
  • Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2021 - 2025 Newsnadzis.pl
Wydawca i redakcja portalu: POL-MEDIA - Adres: ul. Grzybowska 9, 00-132 Warszawa

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.