Close Menu
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
Facebook X (Twitter)
Facebook X (Twitter)
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
Aktualności z kraju

CEEB: Czy Twoja nieruchomość jest zarejestrowana?

Damian Pośpiech2025-03-20
Facebook Twitter Email Telegram Copy Link WhatsApp
GOOGLE NEWS
Google News
TVPflagi

Właściciele domów i mieszkań w całej Polsce muszą być świadomi nowych przepisów dotyczących Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Od początku 2024 roku straż miejska otrzymała nowe uprawnienia, które pozwalają funkcjonariuszom na kontrolowanie prywatnych nieruchomości bez wcześniejszego uprzedzenia. Głównym celem tych wizyt jest sprawdzenie, czy właściciele dopełnili obowiązku wpisania swojej nieruchomości do CEEB.

Brak wpisu może słono kosztować

Brak wpisu do CEEB może skutkować karą sięgającą nawet 5000 złotych. Kontrole obejmują już tysiące lokali w całym kraju, a ich liczba stale rośnie. W Warszawie w pierwszych miesiącach 2024 roku nałożono kary na łączną kwotę przekraczającą 150 tysięcy złotych. W Poznaniu w ciągu zaledwie jednego miesiąca 2024 roku przeprowadzono aż 450 kontroli prywatnych nieruchomości.

Co to jest CEEB?

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to narzędzie do walki z zanieczyszczeniem powietrza i służy monitorowaniu źródeł ogrzewania w polskich domach. Rejestr obejmuje dane o źródłach ciepła i paliwach spalanych w celu ogrzewania budynków. Obowiązek wpisu dotyczy zarówno lokali mieszkalnych, jak i niemieszkalnych, o ile źródło ciepła nie przekracza 1 MW nominalnej mocy cieplnej.

Jak zarejestrować nieruchomość w CEEB?

Proces rejestracji jest bezpłatny i można go przeprowadzić na kilka sposobów. Najprostszym rozwiązaniem jest rejestracja przez internet, poprzez stronę Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (www.zone.gunb.gov.pl). Alternatywnie, zgłoszenia można dokonać osobiście w urzędzie gminy lub miasta, albo wysłać formularz listownie za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Co musisz zrobić, aby zarejestrować nieruchomość?

Aby dokonać wpisu, należy przygotować szereg informacji dotyczących zarówno budynku, jak i jego właściciela. Konieczne jest podanie dokładnego adresu nieruchomości, określenie rodzaju obiektu (budynek jednorodzinny czy obiekt zbiorowego zamieszkania), liczby lokali (w przypadku budynków wielorodzinnych), a także szczegółowych danych dotyczących źródeł ciepła – ich liczby, rodzaju oraz specyfikacji kotłów i rodzajów spalanego paliwa.

Nowe budynki a CEEB

Nowe budynki oddane do użytku po 1 lipca 2021 roku podlegają innym terminom. Ich właściciele mają obowiązek zarejestrowania nieruchomości w CEEB w ciągu zaledwie 14 dni od uruchomienia źródła ciepła. Ten krótki termin jest często pomijany przez nowych właścicieli, co może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji finansowych.

Kontrole CEEB i ich konsekwencje

Kontrole CEEB to część szerszej strategii rządowej mającej na celu poprawę jakości powietrza w Polsce. Dane gromadzone w ewidencji pozwalają na lepsze mapowanie źródeł zanieczyszczeń oraz skuteczniejsze planowanie działań na rzecz wymiany przestarzałych systemów grzewczych. Kary za brak wpisu do CEEB to niejedyne potencjalne konsekwencje finansowe. Podczas kontroli strażnicy miejscy mogą również weryfikować, czy w piecach nie są spalane niedozwolone materiały, takie jak odpady czy plastik.

Sprawdź swój status w CEEB

Dla osób, które nie są pewne, czy ich nieruchomość została już wpisana do CEEB, istnieje możliwość sprawdzenia tego faktu. Choć sam rejestr nie jest publicznie dostępny, właściciele mogą zweryfikować status swojego zgłoszenia kontaktując się z urzędem gminy lub miasta, albo poprzez platformę ePUAP, jeśli deklaracja była składana elektronicznie.

Zadbaj o swoją nieruchomość

W obliczu zaostrzających się przepisów i rosnącej liczby kontroli, świadomość obowiązków związanych z CEEB staje się kluczowa dla każdego właściciela nieruchomości w Polsce. Rejestracja w ewidencji to już nie tylko formalność, ale realny wymóg, którego nieprzestrzeganie może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych. Lepiej więc zadbać o to zawczasu, niż później żałować zaniechania i płacić wysokie grzywny.

Share. Facebook Twitter Email WhatsApp Copy Link

Komentarze są zamknięte.

OSTATNIE WPISY

Atak na UW. Przesłuchano 22 latka. Zeznania sprawcy „nielogiczne i niespójne”

Biały dym nad Watykanem. Wybrano nowego Papieża. Kto nim został?

Wiadomo kim była ofiara na Uniwersytecie Warszawskim. 53-letnia kobieta, matka trojga dzieci

Facebook X (Twitter) RSS
  • Aktualności 
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Sport
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Mapa strony
  • Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2021 - 2025 Newsnadzis.pl
Wydawca i redakcja portalu: POL-MEDIA - Adres: ul. Grzybowska 9, 00-132 Warszawa

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.