Close Menu
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
Facebook X (Twitter)
Facebook X (Twitter)
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
Aktualności z kraju

Czy Nastanie Era Podatku Katastralnego w Polsce?

Damian Pośpiech2025-03-03
Facebook Twitter Email Telegram Copy Link WhatsApp
GOOGLE NEWS
Google News
PieniadzePLN

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk wywołał falę spekulacji i niepokoju wśród właścicieli nieruchomości w Polsce. Podczas wywiadu udzielonego w Radiu ZET, nie zaprzeczył możliwości wprowadzenia podatku katastralnego, co interpretowane jest jako otwarcie drzwi do poważnych zmian w systemie opodatkowania nieruchomości w naszym kraju.

Co to jest Podatek Katastralny?
Podatek katastralny, nazywany również podatkiem ad valorem, stanowiłby radykalną zmianę w porównaniu z obecnie funkcjonującym w Polsce systemem opodatkowania nieruchomości. Obecna danina naliczana jest w oparciu o powierzchnię lokalu lub budynku, natomiast podatek katastralny byłby obliczany jako procent wartości rynkowej nieruchomości. Taka zmiana miałaby daleko idące konsekwencje, szczególnie dla właścicieli nieruchomości położonych w atrakcyjnych lokalizacjach, gdzie wartości rynkowe są znacznie wyższe.

Jak Duże Mogą Być Obciążenia Podatkowe?
Skala potencjalnych obciążeń zależałaby od przyjętej stawki podatkowej. W krajach, gdzie funkcjonuje już podatek katastralny, stawki wahają się od 0,1% do nawet 1% wartości nieruchomości rocznie. Próba przełożenia tych wskaźników na polski rynek pokazuje, jak znaczące mogłyby być to kwoty. Przykładowo, dla kawalerki o wartości 400 tysięcy złotych, przy najniższej stawce 0,1%, roczny podatek wyniósłby 400 złotych, ale przy stawce 1% – już 4000 złotych.

Kto Będzie Najbardziej Dotknięty?
Jeszcze bardziej drastyczny scenariusz rysuje się dla właścicieli większych lub droższych nieruchomości. W przypadku mieszkania wartego 800 tysięcy złotych, roczne zobowiązanie podatkowe mogłoby wynosić od 800 do nawet 8000 złotych. Natomiast posiadacze domów o wartości 1,5 miliona złotych mogliby stanąć przed koniecznością zapłaty od 1500 do nawet 15 tysięcy złotych rocznie – suma, która dla wielu gospodarstw domowych stanowiłaby poważne obciążenie budżetu.

Zwolennicy i Przeciwnicy Podatku Katastralnego
Zwolennicy podatku katastralnego wskazują na potencjalne korzyści dla rynku mieszkaniowego. „Taki podatek mógłby zniechęcić do trzymania pustostanów i przyczynić się do zwiększenia podaży mieszkań na wynajem, co w dłuższej perspektywie mogłoby wpłynąć na obniżenie czynszów,” twierdzi jeden z ekonomistów specjalizujących się w polityce mieszkaniowej. Przeciwnicy nowego rozwiązania podkreślają jednak, że wprowadzenie podatku katastralnego mogłoby stanowić zbyt duże obciążenie dla wielu Polaków, szczególnie emerytów i osób o niższych dochodach, którzy mieszkają w lokalach o wysokiej wartości rynkowej, ale nie dysponują odpowiednio wysokimi bieżącymi przychodami.

Wpływ na Rynek Nieruchomości
Eksperci rynku nieruchomości prognozują, że wprowadzenie podatku katastralnego mogłoby mieć znaczący wpływ na ceny mieszkań i domów. W pierwszej fazie mogłoby dojść do wyprzedaży nieruchomości inwestycyjnych, co skutkowałoby spadkiem cen, szczególnie w segmencie premium. W dłuższej perspektywie jednak koszty nowych podatków zostałyby prawdopodobnie wliczone w ceny najmu, co mogłoby prowadzić do ich wzrostu.

Wyzwania Stwarzane przez Podatek Katastralny
Warto zauważyć, że wprowadzenie podatku katastralnego wymagałoby stworzenia kompleksowego systemu wyceny nieruchomości, co stanowi poważne wyzwanie organizacyjne i techniczne. „Stworzenie i utrzymanie aktualnego rejestru wartości wszystkich nieruchomości w Polsce to gigantyczne przedsięwzięcie, które wymagałoby znacznych nakładów finansowych i czasowych,” podkreśla ekspert ds. systemów katastralnych.

Reakcja Polityczna
Wypowiedź ministra Paszyka spotkała się z szybką reakcją polityczną. Przedstawiciele opozycji oskarżyli rząd o planowanie „ukrytego podatku od posiadania” i wprowadzanie zmian, które uderzą w klasę średnią i osoby, które przez lata oszczędzały na zakup własnych czterech kątów. Z kolei strona rządowa uspokaja, że żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, a wszelkie ewentualne zmiany byłyby poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi.

Co Dalej?
Ministerstwo Finansów, które ostatecznie odpowiada za politykę podatkową, nie przedstawiło jeszcze oficjalnego stanowiska w sprawie możliwości wprowadzenia podatku katastralnego. Nieoficjalne źródła wskazują jednak, że w resorcie trwają prace koncepcyjne nad różnymi wariantami reformy systemu opodatkowania nieruchomości. Eksperci podkreślają, że ewentualne wprowadzenie podatku katastralnego musiałoby być rozłożone w czasie i poprzedzone okresem przejściowym. „Nagła zmiana systemu opodatkowania wywołałaby zbyt duży szok dla rynku i mogłaby doprowadzić do poważnych perturbacji ekonomicznych,” wyjaśnia ekonomista specjalizujący się w polityce fiskalnej.

Share. Facebook Twitter Email WhatsApp Copy Link

Komentarze są zamknięte.

OSTATNIE WPISY

Agresja w izbie przyjęć w Otwocku. Pielęgniarka zagrożona, ochrona nie reagowała

Smok Wawelski zaginął. Kraków w stanie alarmowym, porywacze stawiają żądania

Rafał Trzaskowski pozywa Ordo Iuris: Sztab KO oskarża o „kampanię kłamstw” i zgłasza sprawę do prokuratury

Facebook X (Twitter) RSS
  • Aktualności 
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Sport
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Mapa strony
  • Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2021 - 2025 Newsnadzis.pl
Wydawca i redakcja portalu: POL-MEDIA - Adres: ul. Grzybowska 9, 00-132 Warszawa

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.