W styczniu ubiegłego roku, Międzynarodowa Agencja ds. Integralności Tenisa (ITIA) poinformowała o dziewczęcej karze nałożonej na francuskiego tenisistę, Leny Mitjanę. Tenisista został skazany na 10 lat dyskwalifikacji za naruszenia związane z ustawianiem meczów w Belgii. Ponadto, musiał zapłacić 20 tysięcy dolarów grzywny za naruszenie Tenisowego Programu Antykorupcyjnego (TACP).

W artykule z marca 2023 roku, World Tennis Magazine poinformował, że korupcja w tenisie to problem, który nie jest nowy. W ciągu ostatnich 5 lat, zanotowano aż 146 przypadków korupcji w tenisie. Co więcej, BBC Sport donosi, że w 2022 roku, aż 43% zawodników tenisowych przyznało, że zostało podejrzanych o ustawianie meczów.

W przypadku Leny Mitjany, Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) ostatecznie utrzymał sankcję nałożoną przez niezależnego urzędnika ds. przesłuchań antykorupcyjnych (AHO) Phillippe’a Cavalierosa. Mitjana został uznany za odpowiedzialnego za kolejne 11 naruszeń TACP, co zwiększyło ich łączną liczbę do 22.

Okres dyskwalifikacji Mitjany pozostaje niezmienny – rozpoczął się 22 grudnia 2023 roku, a zakończy o północy 21 grudnia 2033 r. Tenisista raczej już zatem kariery nie wznowi, bo będzie miał wtedy 38 lat.

W podobnym przypadku, szwedzki tenisista, Dragos Madaras, został ukarany za brak współpracy z organami antykorupcyjnymi. Szwed teraz otrzymał dobrą wiadomość, bo jego zawieszenie zostało zmniejszone z 4,5 roku do dwóch lat. Madaras to zawodnik, który w lipcu 2023 roku był najwyżej w rankingu ATP – na 191. pozycji.

Kara dla tenisistów – co to oznacza?

Podczas kary, tenisiści nie mogą grać, trenować ani uczestniczyć w żadnych wydarzeniach tenisowych autoryzowanych lub sankcjonowanych przez członków ITIA lub jakiegokolwiek stowarzyszenia krajowego.

W Polsce, podobnego typu przypadki również miały miejsce. Polski Związek Tenisowy poinformował o 5 przypadkach korupcji w tenisie w ciągu ostatnich 3 lat.

ITIA – ochrona uczciwości tenisa

Międzynarodowa Agencja Integralności Tenisa (ITIA) została utworzona w 2021 roku w celu ochrony uczciwości tenisa. Już od wielu lat w tym sporcie dochodzi do „match-fixingu”, czyli ustawiania spotkań. ITIA ma za zadanie monitorować i zapobiegać przypadkom korupcji w tenisie.

Wydaje się, że kara nałożona na Leny Mitjanę będzie ostrzeżeniem dla innych tenisistów, aby nie podejmowali się żadnych nieuczciwych praktyk w swojej karierze.

Share.

Comments are closed.

Exit mobile version