W obecnej sytuacji epidemiologicznej, Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) stoi przed wyzwaniem walki z grypą, któradotknęła już tysiące osób w Polsce. Odnotowano blisko 1000 zgonów, co stanowi wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem. Dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny, wyjaśnia, że sytuacja jest na tyle poważna, iż rozważa się wprowadzenie części obstrzeń, znanych z czasów pandemii.

Tylko w styczniu br. odnotowano aż 200 tysięcy zachorowań na grypę, co stanowi dwukrotny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem. System e-zdrowie informuje, że lekarze diagnozują około 50 tysięcy przypadków tygodniowo, co stanowi pięć razy więcej niż w listopadzie 2024 roku. Ta dramatyczna sytuacja skłania GIS do rozważań nad wprowadzeniem ograniczeń, aby zindre rozprzestrzenianie się choroby.

Krytyczna sytuacja w szpitalach jest kolejnym powodem do niepokoju. Placówki medyczne są przeciążone i mają coraz większe trudności z przyjmowaniem nowych pacjentów. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie informuje, że na oddziale chorób zakaźnych brakuje łóżek. Medycy przyznają, że taka sytuacja nie było od lat. Dr Grzesiowski uważa, że walka z chorobą powinna zacząć się od placówek medycznych, gdzie sytuacja jest najbardziej dramatyczna.

W tej sytuacji, GIS rozważa wprowadzenie ograniczeń, takich jak ograniczenie odwiedzin pacjentów i ruchu osób, które nie muszą przebywać w placówkach medycznych. Dr Grzesiowski wyjaśnia, że decyzja o wprowadzeniu obostrzeń należy do dyrektorów placówek medycznych. Na razie nie wiadomo, czy planowane są inne obostrzenia, ale jak informuje Radio ZET, w Sanepidzie opracowywany jest plan, który może przewidywać powrót części obostrzeń.

Warte odnotowania jest to, że grypa jest chorobą, która może mieć poważne konsekcje dla zdrowia i życia. Według światowej organizacji zdrowia (WHO), grypa może powodować ok. 250 000 do 500 000 zgonów na całym świecie każdego roku. W Polsce, grypa jest jedną z głównych przyczyn zgonów, zwłaszcza wśród osób starszych i dzieci.

W tej sytuacji, bardzo ważne jest, aby społeczeństwo było świadome ryzyka związanego z grypą i pandemią. Ograniczenie kontaktów, noszenie maseczek i częste mycie rąk to tylko niektóre z środków, które mogą pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się choroby. Władze i placówki medyczne muszą działać szybko i skutecznie, aby powstrzymać epidemię i ochronić zdrowie obywateli.

Share.

Comments are closed.

Exit mobile version