Według najnowszych danych, w styczniu br. ceny w sklepach detalicznych były średnio o 5,9% wyższe niż rok wcześniej. Jest to kolejny miesiąc z rzędu, w którym obserwujemy wzrost cen. Tak wynika z cyklicznego raportu pt. „Indeks Cen w Sklepach Detalicznych”, przygotowanego przez UCE Research i Uniwersytet WSB Merito.
Najmocniej Drożejące Kategorie
Na 17 monitorowanych kategorii tylko jedna była tańsza niż przed rokiem. Raport pokazuje, że rdr. najmocniej, bo o 10,4%, zdrożały słodycze i desery. O 10,2% rdr. skoczyły ceny owoców, o 9,7% – artykuły tłuszczowe i o 7,8% – napoje bezalkoholowe. Z kolei pieczywo zdrożało o 7,7% rdr.
Przyczyny Wzrostu Cen
Eksperci komentujący te dane twierdzą, że proces podwyżek cen w sklepach może jeszcze potrwać przez kilka najbliższych miesięcy. Wzrost cen jest spowodowany wysokimi kosztami produkcji, rosnącymi płacami oraz cenami energii i paliw. Nie ma jednak oznak dających nadzieję na odwrócenie się tej tendencji w dającej się przewidzieć przyszłości.
Rynek Surowców
Wysokie ceny słodyczy są pochodną cen surowców, z których są produkowane, czyli kakao i cukru. W 2024 roku ceny kakao na światowych rynkach rosły w niespotykanym do tej pory tempie, podobnie zresztą jak cukru. A przecież mieliśmy do czynienia również ze znacznym wzrostem kosztów na rynku mleczarskim, przekładającym się na wzrost cen masła i mleka.
Najmocniej Drożejące Produkty
Na pierwszej pozycji wśród najmocniej drożejących kategorii znalazły się słodycze i desery, ze wzrostem na poziomie 10,4% rdr. W grudniu ceny tych produktów wzrosły rdr. o 8,4%, a miesiąc wcześniej – o 10,2%. Ta kategoria kolejny miesiąc z rzędu wciąż mocno trzyma się w ścisłej czołówce drożyzny.
Inflacja w Polsce
Według danych zebranych na potrzeby raportu, w styczniu br. na 17 monitorowanych kategorii prawie wszystkie były w trendzie wzrostowym – w przedziale od 2,8% do 10,4% rdr. Wyjątek stanowiły tylko produkty sypkie, które zaliczyły spadek o 0,7% rdr.
Prognozy na Przyszłość
Eksperci przewidują, że proces podwyżek cen w sklepach może jeszcze potrwać przez kilka najbliższych miesięcy. Wzrost cen będzie spowodowany wysokimi kosztami produkcji, rosnącymi płacami oraz cenami energii i paliw. Nie ma jednak oznak dających nadzieję na odwrócenie się tej tendencji w dającej się przewidzieć przyszłości.