Według najnowszych prognoz ekonomicznych, wskaźnik przyszłej inflacji wzrósł o kolejne 0,7 punktu, co jest trzecim z rzędu wzrostem tego kluczowego miernika. Takie dane są alarmujące i wskazują na dalsze zawirowania cenowe w lutym 2025. Biuro Inwestycji i Cyklów Ekonomicznych (BIEC) bije na alarm w swojej najnowszej analizie, ostrzegając przed lawiną podwyżek cen.

W gospodarce trwa zacięta walka między czynnikami hamującymi a napędzającymi inflację. Choć spowolnienie gospodarcze i stabilne ceny surowców próbują powstrzymać wzrost cen, to rosnące pensje i hojne programy socjalne podsycają inflacyjny ogień. Niepokój potęguje rosnąca rentowność obligacji skarbowych, sygnalizując długotrwałą presję na wzrost cen.

Przedsiębiorcy szykują się do ofensywy cenowej. Od października obserwujemy dramatyczny wzrost firm planujących podwyżki – różnica między podwyższającymi a obniżającymi ceny skoczyła z 3,8 do aż 13 punktów procentowych. Szczególnie gorąco robi się w branżach spożywczej, chemicznej i transportowej.

Konsumenci są coraz bardziej pesymistyczni wobec nadchodzącego kryzysu. Aż 85% Polaków spodziewa się dalszych podwyżek, co stanowi znaczący wzrost z 81% rok wcześniej. Co piąty konsument przewiduje wręcz dramatyczne przyspieszenie wzrostu cen.

Na rynkach surowcowych pojawiają się pierwsze sygnały ostrzegawcze, szczególnie widoczne w cenach kawy, kakao i metali rzadkich. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest rosnące wykorzystanie mocy produkcyjnych przy jednoczesnym zastoju inwestycyjnym w polskich firmach, co może prowadzić do gwałtownego wzrostu kosztów remontów i usług – ostrzega BIEC w swoim raporcie.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), wskaźnik inflacji w Polsce wyniósł 3,4% w styczniu 2025, co jest wzrostem o 0,2 punktu procentowego w comparacji z analogicznym okresem roku poprzedniego. BIEC przewiduje, że wskaźnik inflacji może wzrosnąć do 4% w ciągu najbliższych miesięcy.

Eksperci są zgodni, że inflacja jest jednym z największych wyzwań dla gospodarki polskiej w najbliższych latach. Rząd i Narodowy Bank Polski (NBP) muszą podjąć skuteczne działania w celu obniżenia inflacji i stabilizacji gospodarki.

W celu zwalczania inflacji, NBP może podnieść stopy procentowe, co może pomóc w obniżeniu inflacji, ale także może spowolnić wzrost gospodarczy. Rząd może również wprowadzić programy oszczędnościowe i inwestycyjne, aby zwiększyć wydajność i konkurencyjność polskiej gospodarki.

Konkludując, inflacja jest poważnym problemem dla gospodarki polskiej, a wskaźnik przyszłej inflacji jest alarmujący. Przedsiębiorcy i konsumenci muszą być świadomi zagrożeń inflacyjnych i przygotować się na ewentualne podwyżki cen. Rząd i NBP muszą podjąć skuteczne działania w celu obniżenia inflacji i stabilizacji gospodarki.

Share.

Comments are closed.

Exit mobile version