Close Menu
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
Facebook X (Twitter)
Facebook X (Twitter)
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
Aktualności z kraju

Kontrole źródeł ogrzewania: Co musisz wiedzieć, aby uniknąć kar finansowych?

Damian Pośpiech2025-03-13Updated:2025-03-18
Facebook Twitter Email Telegram Copy Link WhatsApp
GOOGLE NEWS
Google News
Pieniadze33

W Polsce od początku ubiegłego roku przeprowadzono tysiące kontroli związanych z rejestracją źródeł ogrzewania. Straż miejska intensywnie weryfikuje, czy właściciele nieruchomości dopełnili obowiązku zgłoszenia swoich systemów grzewczych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Osoby, które nie dokonały wymaganej rejestracji, narażają się na dotkliwe kary finansowe – mandaty mogą sięgać nawet 5 tysięcy złotych.

Zakres prowadzonych kontroli jest szeroki. Funkcjonariusze straży miejskiej skupiają się przede wszystkim na weryfikacji, czy źródła ogrzewania zostały prawidłowo zgłoszone do ogólnopolskiej bazy CEEB. Ten rejestr, prowadzony przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, gromadzi kompleksowe informacje o wszystkich urządzeniach grzewczych o mocy do 1 MW, znajdujących się w domach jednorodzinnych i mieszkaniach.

Kontrole nie ograniczają się jednak wyłącznie do sprawdzenia samego faktu dokonania zgłoszenia. Strażnicy weryfikują również prawdziwość i kompletność podanych informacji, porównując stan faktyczny instalacji z danymi wprowadzonymi do systemu. To oznacza, że właściciele, którzy zgłosili nieprawdziwe dane lub pominęli niektóre urządzenia, również mogą zostać ukarani.

W bieżącym roku straż miejska otrzymała znacznie szersze uprawnienia kontrolne w zakresie weryfikacji źródeł ogrzewania. Funkcjonariusze mogą obecnie przeprowadzać bardziej szczegółowe inspekcje, obejmujące sprawdzenie rodzaju wykorzystywanego paliwa oraz klasy posiadanych urządzeń grzewczych.

Aby uniknąć kar finansowych, właściciele nieruchomości powinni dokonać zgłoszenia do CEEB. Procedura jest całkowicie bezpłatna i dostępna przez cały rok. Właściciele nieruchomości mają do wyboru trzy sposoby dokonania rejestracji:

* Przez Internet – wypełniając formularz dostępny na oficjalnej stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, co stanowi najszybszą i najwygodniejszą metodę.
* Listownie – wysyłając wypełniony formularz papierowy na adres właściwego urzędu miasta lub gminy.
* Osobiście – składając wypełniony formularz bezpośrednio w urzędzie miasta lub gminy właściwym dla lokalizacji nieruchomości.

Warto pamiętać, że w przypadku nowo zainstalowanych urządzeń grzewczych termin na dokonanie zgłoszenia wynosi zaledwie 14 dni od momentu uruchomienia instalacji. Dotyczy to zarówno całkowicie nowych systemów, jak i wymiany dotychczasowych urządzeń na nowsze modele.

Kontrole jako element walki ze smogiem są częścią kompleksowej strategii walki z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce. Dane zgromadzone w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków stanowią cenne źródło informacji, pozwalające na precyzyjną identyfikację budynków, w których wciąż wykorzystywane są przestarzałe, nieekologiczne źródła ogrzewania.

Informacje te mają kluczowe znaczenie przy planowaniu i wdrażaniu programów dotacyjnych na wymianę systemów grzewczych oraz poprawę efektywności energetycznej budynków. Dzięki danym z CEEB samorządy mogą lepiej kierować wsparcie finansowe do obszarów, gdzie problem zanieczyszczenia powietrza jest najbardziej dotkliwy.

Specjaliści zajmujący się problematyką ochrony powietrza jednoznacznie zalecają, by nie zwlekać z dokonaniem zgłoszenia do CEEB, nawet jeśli ustawowy termin już minął. „Lepiej zrobić to późno niż wcale i narazić się na wysoką karę podczas kontroli” – podkreślają eksperci. Przypominają również, że sam proces rejestracji jest prosty i nie wiąże się z żadnymi kosztami dla właścicieli nieruchomości.

Dokonanie zgłoszenia nawet po terminie znacząco zmniejsza ryzyko otrzymania wysokiego mandatu podczas kontroli. Straż miejska zazwyczaj łagodniej traktuje przypadki, w których właściciel sam z siebie dopełnił obowiązku, choć z opóźnieniem, niż sytuacje, gdy zgłoszenie następuje dopiero po wykryciu nieprawidłowości podczas kontroli.

Share. Facebook Twitter Email WhatsApp Copy Link
Napisz komentarz Anuluj odpowiedź

OSTATNIE WPISY

Wyniki exit poll wybory prezydenckie 2025. Wiadomo kto wejdzie do II tury

Przerwano głosowanie w Warszawie. Zapach spalenizny w lokalach wyborczych

Problemy z kartami do głosowania. W całej Polsce wyborcy alarmują: brak pieczątek

Facebook X (Twitter) RSS
  • Aktualności 
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Sport
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Mapa strony
  • Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2021 - 2025 Newsnadzis.pl
Wydawca i redakcja portalu: POL-MEDIA - Adres: ul. Grzybowska 9, 00-132 Warszawa

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.