Od 1 stycznia 2025 roku, nowe regulacje wykluczają możliwość odliczenia od podatku zakupu pieców na gaz ziemny i olej opałowy. Ta kontrowersyjna zmiana w przepisach dotyczących ulgi termomodernizacyjnej wywołuje poważne zastrzeżenia konstytucjonalistów i ekspertów prawa podatkowego.

Wątpliwości prawne

Konstytucjonalista i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Ryszard Piotrowski, wyraża wątpliwości co do zgodności nowych regulacji z Konstytucją RP. Według niego, podatnicy, którzy nie uzyskają odliczenia od podatku za zakup pieca gazowego, będą mogli dochodzić swoich praw przed sądami. Ekspert podkreśla również możliwość zakwestionowania rozporządzenia przed Trybunałem Konstytucyjnym przez uprawnione instytucje.

Dr Aleksander Łożykowski, prawnik i doradca podatkowy z LTCA, dodaje, że wyłączenie pieców gazowych i olejowych z ulgi termomodernizacyjnej stanowi jednoznaczne ograniczenie jej zakresu, działające na niekorzyść podatnika. Ekspert zwraca również uwagę na fakt, że nowelizacja została opublikowana z naruszeniem wymogu 30-dniowego vacatio legis, co jest niezgodne z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym terminów publikacji niekorzystnych zmian podatkowych.

Czas na ostrożność

Eksperci zalecają ostrożność i radzą, by uzyskać wiążące stanowisko Urzędu Skarbowego przed odliczeniem wydatków na piece gazowe. Wprowadzone zmiany mogą znacząco spowolnić proces modernizacji systemów grzewczych, co może negatywnie wpłynąć na transformację energetyczną w Polsce.

Konsekwencje dla transformacji energetycznej

Piece gazowe, choć nie są docelowym rozwiązaniem w transformacji energetycznej, stanowią istotny element przejściowy w odchodzeniu od węgla. Utrata możliwości ich odliczenia od podatku może zniechęcić wielu właścicieli domów do wymiany przestarzałych instalacji grzewczych. W dalszej perspektywie, planowany podatek od emisji CO2 może również zniechęcić podatników do wymiany pieca na gazowy.

Co dalej?

Władze powinny pilnie rozważyć zmiany w przepisach, aby wsparć transformację energetyczną w Polsce. Bez wsparcia finansowego w postaci ulgi podatkowej, wielu właścicieli systemów grzewczych może odłożyć modernizację systemu grzewczego na późniejszy termin. W takiej sytuacji, Polska może stracić szansę na osiągnięcie celów energetycznych i klimatycznych.

Źródło: Prawo.pl / warszawawpigulce.pl.

Aktualne dane:

* W 2022 roku, Piece gazowe stanowiły 30% wszystkich źródeł ciepła w Polsce (źródło: GUS).
* W 2023 roku, Polska wyemitowała 355,3 mln ton CO2, co stanowi 4,6% emisji CO2 w UE (źródło: Eurostat).
* Według szacunków, transformacja energetyczna w Polsce może generować 300 000 nowych miejsc pracy do 2030 roku (źródło: IRENA).

Czytaj więcej o transformacji energetycznej w Polsce:

* Transformacja energetyczna w Polsce: szanse i wyzwania (źródło: Energetyka24)
* Ulga termomodernizacyjna: co zmienia się w 2025 roku? (źródło: Tax.pl)

Share.

Comments are closed.

Exit mobile version