Close Menu
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
Facebook X (Twitter)
Facebook X (Twitter)
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
Aktualności z kraju

NatWest: Koniec działalności w Polsce

Damian Pośpiech2025-03-17Updated:2025-03-18
Facebook Twitter Email Telegram Copy Link WhatsApp
GOOGLE NEWS
Google News
wiadomoscitvp

Brytyjski bank NatWest ogłosił zakończenie działalności w Polsce do końca 2025 roku w ramach globalnej strategii restrukturyzacji i uproszczenia operacji. Decyzja ta będzie miała poważne konsekwencje dla polskiego rynku pracy w sektorze finansowym i technologicznym, ponieważ oznacza likwidację aż 1600 miejsc pracy. Bank planuje przenieść kluczowe operacje do ośrodków w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Skala redukcji zatrudnienia jest znacząca, gdyż 45% stanowisk w polskim oddziale NatWest zostanie całkowicie zlikwidowanych, natomiast pozostałe 55% etatów ma zostać przeniesionych do innych krajów. Oznacza to, że znaczna część wysoko wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się analizą ryzyka i przeciwdziałaniem oszustwom finansowym straci zatrudnienie lub będzie musiała rozważyć relokację. Decyzja dotyczy przede wszystkim pracowników wyspecjalizowanych w zakresie zaawansowanych technologii finansowych, analizy danych oraz systemów bezpieczeństwa bankowego.

Działalność NatWest w Polsce była skupiona na kilku kluczowych obszarach, w tym:

* zarządzaniu ryzykiem finansowym
* weryfikacji tożsamości klientów
* analizie zgodności z przepisami prawnymi i regulacjami
* rozwoju technologii przeciwdziałających oszustwom bankowym

Szczególnie istotnym obszarem działalności były rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, wykorzystywane do wykrywania podejrzanych transakcji i przeciwdziałania nadużyciom finansowym. Zespoły w Polsce rozwijały zaawansowane systemy, które analizują transakcje w czasie rzeczywistym, automatycznie wykrywają i blokują podejrzane operacje, jednocześnie minimalizując wpływ na standardową obsługę klientów.

Przeniesienie technologii do głównych ośrodków nie oznacza porzucenia rozwoju technologii. Bank zapowiada, że wypracowane rozwiązania i systemy przeciwdziałania przestępczości finansowej zostaną przeniesione do głównych ośrodków NatWest w Wielkiej Brytanii i Indiach, gdzie nadal będą rozwijane i ulepszane.

Sytuacja finansowa banku jest stabilna, co potwierdza 20-procentowy wzrost zysków odnotowany na początku roku. Bank przygotowuje się również do pełnego powrotu do własności prywatnej po ponad 15 latach od kryzysu finansowego w 2008 roku. Brytyjski rząd planuje sprzedaż pozostałych udziałów w NatWest, choć proces ten może zostać opóźniony przez zbliżające się wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii.

Konsekwencje dla polskiego rynku pracy są poważne. Na rynek pracy trafi 1600 wysoko wykwalifikowanych specjalistów, w tym eksperci od sztucznej inteligencji, analitycy finansowi i specjaliści ds. ryzyka. Chociaż sektor fintech w Polsce rozwija się dynamicznie, to nagły wzrost liczby poszukujących pracy ekspertów może doprowadzić do zwiększonej konkurencji i potencjalnego obniżenia stawek w branży finansowej i IT.

Dla wielu specjalistów zamknięcie oddziału NatWest może oznaczać konieczność przekwalifikowania się lub poszukiwania możliwości zatrudnienia w innych międzynarodowych instytucjach finansowych działających w Polsce.

Trend centralizacji w sektorze bankowym jest wyraźnie widoczny. Decyzja NatWest wpisuje się w szerszy trend obserwowany w sektorze bankowym, polegający na centralizacji operacji w większych ośrodkach, gdzie koszty działalności są bardziej przewidywalne i gdzie banki mogą osiągnąć większą efektywność operacyjną.

Choć finanse banku pozostają stabilne, to redukcja zatrudnienia i wycofanie się z Polski są elementami długofalowej strategii restrukturyzacji, obejmującej uproszczenie procesów i zwiększenie efektywności całej organizacji.

Dla polskiego rynku finansowego oznacza to dalsze zmiany w strategiach międzynarodowych banków działających w kraju oraz rosnącą konkurencję w sektorze finansów i IT.

W tej sytuacji kluczowe znaczenie ma rozwoju sektora fintech w Polsce, który może pomóc w absorbowaniu specjalistów i tworzeniu nowych miejsc pracy.

Share. Facebook Twitter Email WhatsApp Copy Link
Napisz komentarz Anuluj odpowiedź

OSTATNIE WPISY

Zbliżają się ulewy i śnieg. Nawet 40 mm deszczu w kilka dni!

Samsung Galaxy S25 Edge już w Polsce. Najcieńszy smartfon w historii marki

Hulajnogi na torach w Warszawie. Niebezpieczna „zabawa” ukraińskich dzieci

Facebook X (Twitter) RSS
  • Aktualności 
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Sport
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Mapa strony
  • Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2021 - 2025 Newsnadzis.pl
Wydawca i redakcja portalu: POL-MEDIA - Adres: ul. Grzybowska 9, 00-132 Warszawa

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.