Close Menu
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
Facebook X (Twitter)
Facebook X (Twitter)
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
Aktualności z kraju

Nowe Prawa dla Rodziców Wcześniaków

Damian Pośpiech2025-03-05
Facebook Twitter Email Telegram Copy Link WhatsApp
GOOGLE NEWS
Google News
pieniadzeplngotowka 1

Od marca 2025 roku rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie zyskają nowe uprawnienie w postaci uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. To oznacza, że będą mogli skorzystać z dodatkowego wsparcia w opiece nad swoimi wcześniakami. Wszystko dzięki zmianom w rozporządzeniu, które określa dokumenty niezbędne do skorzystania z tego prawa.

Uzupełniający Urlop Macierzyński
Od 19 marca 2025 roku wchodzi w życie przepis wprowadzający uzupełniający urlop macierzyński, który został zaprojektowany specjalnie dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie. Za okres tego urlopu przysługiwać będzie zasiłek macierzyński w wysokości 100 procent podstawy wymiaru. To oznacza, że rodzice będą mogli skorzystać z pełnego wsparcia finansowego w czasie opieki nad swoimi wcześniakami.

Dokumenty Wymagane do Otrzymania Zasiłku
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej określiło dokumenty, które będą niezbędne do ustalenia prawa i wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Lista obejmuje:

* Wniosek złożony płatnikowi zasiłku przez ubezpieczoną matkę dziecka albo ubezpieczonego ojca dziecka
* Oświadczenie ubezpieczonej matki dziecka albo ubezpieczonego ojca dziecka o braku zamiaru korzystania z zasiłku przez drugiego rodzica dziecka
* Zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego uzupełniającego urlopu macierzyńskiego
* Zaświadczenie wydane przez szpital, zawierające informacje o okresie pobytu dziecka w placówce medycznej oraz szczegóły dotyczące tygodnia ciąży, w którym urodziło się dziecko, a także dane o masie urodzeniowej

Szczegółowe Wymagania dotyczące Zaświadczenia Szpitalnego
Zaświadczenie szpitalne musi zawierać precyzyjne informacje, których zakres zależy od okoliczności narodzin dziecka. W przypadku urodzenia dziecka przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g, zaświadczenie musi zawierać informacje o okresie pobytu dziecka w szpitalu, tygodniu ciąży w momencie porodu oraz masie urodzeniowej.

Dodatkowe Dokumenty w Szczególnych Przypadkach
W sytuacji, gdy zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego poprzedzający okres objęty wnioskiem będzie pobierany przez drugiego z rodziców dziecka, oprócz już wskazanych dokumentów, niezbędne będą dodatkowo:

* Zaświadczenie płatnika zasiłku o okresie, za który zasiłek macierzyński wypłacono drugiemu z rodziców dziecka
* Odpis skrócony aktu urodzenia dziecka
* W przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie, wymagane będą dokumenty potwierdzające ten fakt, takie jak oświadczenie ubezpieczonego o przyjęciu dziecka na wychowanie wraz z kopią wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub zaświadczenie sądu opiekuńczego

Zmiany w Dokumentacji Pracowniczej
Wprowadzenie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego wiąże się również z koniecznością aktualizacji przepisów dotyczących dokumentacji pracowniczej. Resort pracy przygotował już w styczniu 2025 roku projekt rozporządzenia wprowadzającego zmiany w rozporządzeniu z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej.

Według planowanych zmian, w części B akt osobowych pracownika będzie należało przechowywać dokumenty związane z ubieganiem się i korzystaniem przez pracownicę lub pracownika-ojca z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Katalog oświadczeń i dokumentów dotyczących nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia pracownika zostanie poszerzony o pozycję dotyczącą właśnie tego nowego uprawnienia.

Konkluzja
Wprowadzenie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego to bardzo ważna zmiana w prawie pracy, która pozwoli rodzicom wcześniaków na skorzystanie z dodatkowego wsparcia w opiece nad swoimi dziećmi. Nowe przepisy określają dokumenty niezbędne do skorzystania z tego prawa, co ułatwi rodzicom korzystanie z zasiłku macierzyńskiego. Zmiany w dokumentacji pracowniczej również będą miały istotne znaczenie, ponieważ pozwolą na sprawne przyznawanie i realizację nowego uprawnienia przysługującego rodzicom wcześniaków.

Share. Facebook Twitter Email WhatsApp Copy Link

Komentarze są zamknięte.

OSTATNIE WPISY

Rafał Trzaskowski pozywa Ordo Iuris: Sztab KO oskarża o „kampanię kłamstw” i zgłasza sprawę do prokuratury

Zarzuty dla 24-latka z Żor po odnalezieniu zaginionej 11-latki. Sprawa trafi do sądu

Posłanka Żukowska w wannie podczas posiedzenia KRS. Fragment transmisji usunięty

Facebook X (Twitter) RSS
  • Aktualności 
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Sport
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Mapa strony
  • Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2021 - 2025 Newsnadzis.pl
Wydawca i redakcja portalu: POL-MEDIA - Adres: ul. Grzybowska 9, 00-132 Warszawa

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.