Close Menu
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
Facebook X (Twitter)
Facebook X (Twitter)
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
Aktualności z kraju

Nowy Podatek Minimalny w Polsce

Damian Pośpiech2025-03-08
Facebook Twitter Email Telegram Copy Link WhatsApp
GOOGLE NEWS
Google News
Pieniadze45

Od początku 2025 roku w Polsce obowiązuje 15-procentowy podatek minimalny, wprowadzony przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. To efekt dostosowania polskiego prawa do wymogów Unii Europejskiej i globalnych standardów OECD. Nowe regulacje ograniczą praktyki optymalizacji podatkowej i przenoszenia zysków do rajów podatkowych.

Kogo dotyczy nowy podatek?

Nowy podatek minimalny obejmie największe przedsiębiorstwa o rocznych obrotach przekraczających 750 milionów euro. Firmy te będą zobowiązane do zapłaty efektywnej stawki podatku dochodowego w wysokości minimum 15 procent. To oznacza, że największe korporacje działające w Polsce zapłacą znacznie więcej podatków.

Dlaczego Polska wdrożyła nowy podatek?

Polska, podobnie jak kilka innych państw UE, doświadczyła opóźnień we wdrażaniu dyrektywy. Komisja Europejska wszczęła przeciwko Polsce procedurę naruszeniową, a sprawa trafiła do Trybunału Sprawiedliwości UE. Opóźnienia wynikały głównie z konieczności dostosowania krajowego prawa do unijnych wymogów oraz braku jednomyślności wśród państw członkowskich co do szczegółów implementacji reformy.

Globalny podatek minimalny

Globalny podatek minimalny stanowi element szerszej reformy podatkowej uzgodnionej przez ponad 140 krajów na forum OECD. Według szacunków OECD, zmiany mogą przynieść dodatkowe wpływy podatkowe w wysokości około 150 miliardów dolarów rocznie. Polska, jako kluczowy uczestnik gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej, odgrywa istotną rolę w implementacji tych przepisów.

Nowe granty i zmiany w prawie dla przedsiębiorców

Nowe regulacje ograniczą możliwości korzystania z dotychczasowych ulg w specjalnych strefach ekonomicznych. Aby zachować konkurencyjność Polski w oczach inwestorów zagranicznych, rząd planuje wprowadzenie systemu grantów gotówkowych. Wysokość wsparcia będzie zależeć od:

* skali inwestycji,
* lokalizacji przedsięwzięcia,
* spełnienia określonych kryteriów jakościowych.

System ten ma na celu złagodzenie skutków nowego podatku i utrzymanie atrakcyjności Polski jako miejsca inwestycji.

Jak nowy podatek wpłynie na polską gospodarkę?

Eksperci przewidują dwojaki wpływ reformy. Z jednej strony wzrosną wpływy do budżetu państwa, co pozwoli na realizację istotnych projektów infrastrukturalnych i społecznych. Z drugiej strony istnieje ryzyko, że wyższe obciążenia podatkowe mogą zniechęcić inwestorów, szczególnie w branżach o niskich marżach.

Aby ograniczyć negatywne skutki, Polska planuje skoncentrować się na:

* poprawie infrastruktury,
* uproszczeniu procedur administracyjnych,
* zwiększeniu wsparcia dla sektora badań i rozwoju.

Dzięki tym działaniom rząd chce utrzymać konkurencyjność kraju i zachęcić inwestorów do dalszego prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Kiedy trzeba zapłacić nowy podatek?

Podatnicy objęci nowymi przepisami będą musieli złożyć zeznanie podatkowe i uiścić należność do właściwego urzędu skarbowego. Termin rozliczenia wynosi 15 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego. Oznacza to, że dla dochodów osiągniętych w 2025 roku ostateczny termin wpłaty przypada na 31 marca 2027 roku.

Warto jednak zauważyć, że w pierwszym roku obowiązywania nowego podatku termin ten został wydłużony do 18 miesięcy, co oznacza, że ostateczny termin rozliczenia dla 2025 roku to 30 czerwca 2027 roku.

Nowy globalny podatek minimalny to istotna zmiana w systemie podatkowym Polski. Z jednej strony ma on na celu uszczelnienie systemu podatkowego i zwiększenie wpływów budżetowych, z drugiej może wpłynąć na decyzje inwestycyjne największych firm. Aby zminimalizować negatywne skutki, rząd planuje wprowadzenie systemu grantów oraz dalsze inwestycje w infrastrukturę i rozwój technologiczny. Ostateczny sukces reformy będzie zależał od równowagi między interesami budżetowymi a atrakcyjnością inwestycyjną Polski.

Share. Facebook Twitter Email WhatsApp Copy Link

Komentarze są zamknięte.

OSTATNIE WPISY

Child Alert 11-letniej Patrycji. Policja sprawdza komputer 24-latka z Żor

Alarm pogodowy w całej Polsce! Nadchodzi grad i intensywny deszcz

Ostatni sondaż przed ciszą wyborczą. Polacy mocno podzieleni

Facebook X (Twitter) RSS
  • Aktualności 
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Sport
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Mapa strony
  • Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2021 - 2025 Newsnadzis.pl
Wydawca i redakcja portalu: POL-MEDIA - Adres: ul. Grzybowska 9, 00-132 Warszawa

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.