Close Menu
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
Facebook X (Twitter)
Facebook X (Twitter)
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
Aktualności z kraju

Nowy zwrot w sprawie Karola Nawrockiego

Damian Pośpiech2025-02-23Updated:2025-02-26
Facebook Twitter Email Telegram Copy Link WhatsApp
GOOGLE NEWS
Google News
pieniadzeplngotowka

W dniu 10 grudnia, Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, wygłosił kontrowersyjne wystąpienie w Siedlcach, w którym skrytykował politykę premiera Donalda Tuska wobec byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Prezes IPN oskarżył rząd o prowadzenie „powolnego, ukrytego procesu reubekizacji” i przywracanie przywilejów emerytalnych osobom, które w czasach PRL uczestniczyły w aparacie represji.

W reakcji na te słowa, pełnomocnik oskarżycieli prywatnych złożył wniosek o uchylenie immunitetu Karola Nawrockiego, co mogłoby doprowadzić do postawienia go przed sądem. Jednak w nieoczekiwanym zwrocie wydarzeń, pełnomocnik oskarżycieli prywatnych wycofał wniosek, co oznacza, że sprawa nie zostanie rozpatrzona przez sejmową komisję.

Decyzja o wycofaniu wniosku zapadła zaledwie dzień przed zaplanowanym posiedzeniem Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Sylwia Rapicka, rzeczniczka Bractwa Mundurowego RP, wyjaśniła, że timing sprawy zbiegł się niefortunnie z kampanią wyborczą, w której Nawrocki uczestniczy jako kandydat na prezydenta. Organizacja nie chce, by sprawa była wykorzystywana jako element politycznej rozgrywki.

Cała kontrowersja rozpoczęła się od wystąpienia Nawrockiego w Siedlcach, w którym ostro skrytykował politykę premiera Donalda Tuska. Prezes IPN oskarżył rząd o prowadzenie „powolnego, ukrytego procesu reubekizacji” i przywracanie przywilejów emerytalnych osobom, które w czasach PRL uczestniczyły w aparacie represji. Warto zauważyć, że IPN jest instytucją państwową, która ma na celu ściganie zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa.

W 2020 roku, IPN przekazał do sądów łącznie 434 akta w sprawach o zbrodnie komunistyczne. Z tego 124 akta dotyczyły zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Według danych IPN, w latach 2015-2020, sądy skazały łącznie 56 osób za zbrodnie komunistyczne, z czego 23 osoby zostały skazane na karę pozbawienia wolności.

Sprawa ta pokazuje złożoność relacji między rozliczaniem przeszłości a bieżącą polityką. Nawrocki, jako prezes IPN i jednocześnie kandydat w wyborach prezydenckich, znajduje się na przecięciu tych dwóch światów. Jego wypowiedź w Siedlcach, choć kontrowersyjna, wpisuje się w szerszą debatę o sprawiedliwości historycznej i odpowiedzialności za czyny z okresu PRL.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 roku, 64,1% Polaków uważało, że rozliczanie przeszłości jest ważne dla przyszłości kraju. Z kolei 55,6% Polaków uważało, że bieżąca polityka powinna być ukierunkowana na rozwiązywanie problemów współczesnych, a nie na rozliczanie przeszłości.

Wycofanie wniosku przez oskarżycieli może być interpretowane na wiele sposobów. Z jednej strony pokazuje dojrzałość organizacji, która nie chce, by poważna sprawa była wykorzystywana w kampanii wyborczej. Z drugiej strony rodzi pytania o skuteczność mechanizmów rozliczania kontrowersyjnych wypowiedzi osób pełniących wysokie funkcje państwowe.

Warto zauważyć, że sprawa ta pokazuje również złożoność relacji między polityką a historią. Rozliczanie przeszłości jest ważnym elementem polityki, nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach. W 2020 roku, Unia Europejska przyjęła Rezolucję w sprawie pamięci i przyszłości Europy, w której podkreślono wagę rozliczania przeszłości i sprawiedliwości historycznej.

W Polsce, sprawa rozliczania przeszłości jest szczególnie istotna, biorąc pod uwagę historię Polski w okresie PRL. Według danych IPN, w latach 1945-1989, ponad 100 tysięcy Polaków było więźniów politycznych, a ponad 10 tysięcy zostało skazanych na karę śmierci. Sprawa Karola Nawrockiego pokazuje, że rozliczanie przeszłości jest nadal ważnym elementem polityki w Polsce.

Share. Facebook Twitter Email WhatsApp Copy Link
Napisz komentarz Anuluj odpowiedź

OSTATNIE WPISY

Znamy szczegóły pogrzebu Tomasza Jakubiaka. Rodzina prosi, aby przyjść ubranym na kolorowo

Tylko do 10 maja! Promocje na jajka w Biedronce, Lidlu i Aldim – Co warto kupić?

Prokuratura zabiera się za Grzegorza Brauna. Poszło o spaloną flagę Unii Europejskiej

Facebook X (Twitter) RSS
  • Aktualności 
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Sport
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Mapa strony
  • Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2021 - 2025 Newsnadzis.pl
Wydawca i redakcja portalu: POL-MEDIA - Adres: ul. Grzybowska 9, 00-132 Warszawa

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.