Fałszywe e-maile z oficjalnie brzmiącymi tematami i podrobioną identyfikacją nadawcy krążą w sieci, informując o rzekomym zwrocie podatku. W treści maila użytkownik jest zachęcany do kliknięcia w podejrzany link prowadzący do fałszywej strony internetowej, łudząco podobnej do serwisu Ministerstwa Finansów.
Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa przypominają, że urzędy skarbowe nigdy nie informują o zwrocie podatku drogą e-mailową i nie proszą o podawanie danych bankowych przez internet. W przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości należy ją natychmiast usunąć i pod żadnym pozorem nie klikać w zawarte w niej linki.
Statystyki mówią, że w 2022 roku aż 70% Polaków było ofiarami oszustw w sieci, z czego 40% to były oszustwa związane z rozliczeniami podatkowymi. Warto pamiętać, że cyberprzestępcy stale modyfikują swoje metody działania, dlatego ważne jest, aby być czujnym i zawsze sprawdzać źródło otrzymanych wiadomości.
Jak się chronić przed oszustwami podatkowymi? Eksperci radzą, aby:
* Nigdy nie klikać w linki zawarte w podejrzanych wiadomościach
* Nie podawać danych bankowych przez internet
* Zawsze sprawdzać źródło otrzymanych wiadomości
* Natychmiast usunąć podejrzane wiadomości
* Skontaktować się z bankiem, jeśli ktoś padł ofiarą oszustwa
CERT Polska apeluje o ostrożność i przypomina, że cyberbezpieczeństwo jest ważnym elementem naszego życia online. Warto pamiętać, że oszustwa mogą przyjść w różnych formach, dlatego ważne jest, aby być czujnym i zawsze sprawdzać źródło otrzymanych wiadomości.
Więcej informacji na temat oszustw podatkowych i cyberbezpieczeństwa można znaleźć na stronie CERT Polska. Pamiętajmy, że ostrożność i czujność to najlepsze sposoby, aby chronić się przed oszustwami w sieci.