Close Menu
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
Facebook X (Twitter)
Facebook X (Twitter)
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
Aktualności z kraju

Oszustwa na NFZ: Nowa metoda oszustwa online może zagrozić bezpieczeństwu finansowemu tysięcy Polaków.

Damian Pośpiech2025-02-05
Facebook Twitter Email Telegram Copy Link WhatsApp
GOOGLE NEWS
Google News
PieniadzePOlskie

W ostatnich dniach Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) alarmuje o nowej, wyrafinowanej metodzie oszustwa, która może zagrozić bezpieczeństwu finansowemu tysięcy Polaków. Cyberprzestępcy, podszywając się pod NFZ, kuszą obywateli „darmową apteczką”, żądając jedynie symbolicznej opłaty za przesyłkę w wysokości 8 złotych. Ta pozornie niewinna propozycja może jednak prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych.

Oszuści dopracowali swoje metody do perfekcji, tworząc profesjonalnie wyglądające wiadomości e-mail z oficjalnym logo NFZ i przekonującą treścią. Linki zawarte w tych wiadomościach prowadzą do sprytnie zaprojektowanych stron-pułapek, które do złudzenia przypominają oficjalną witrynę Funduszu.

Mechanizm oszustwa jest przemyślany psychologicznie – przestępcy wykorzystują naturalne zaufanie obywateli do instytucji państwowych oraz powszechną skłonność do korzystania z okazji i promocji. Niewinna z pozoru opłata 8 złotych ma uśpić czujność potencjalnych ofiar, które nie wahają się podać danych swojej karty płatniczej, nie zdając sobie sprawy z grożącego im niebezpieczeństwa.

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa zwracają uwagę na rosnącą sofistykację ataków phishingowych. Przestępcy nie tylko doskonale naśladują oficjalną komunikację wizualną instytucji państwowych, ale również wykorzystują aktualne wydarzenia i trendy społeczne do uwiarygodnienia swoich działań. W czasach rosnących kosztów opieki zdrowotnej, oferta „darmowej apteczki” może wydawać się szczególnie atrakcyjna.

Aby uchronić się przed tego typu oszustwami, specjaliści zalecają zachowanie szczególnej ostrożności podczas przeglądania poczty elektronicznej. Podstawową zasadą bezpieczeństwa jest niepodawanie danych karty płatniczej na stronach, do których zostaliśmy przekierowani z wiadomości e-mail. Warto również zwrócić uwagę na adres nadawcy – często różni się on nieznacznie od oficjalnego, zawierając dodatkowe znaki lub przypadkowe cyfry.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że wszelka oficjalna komunikacja z pacjentami odbywa się poprzez dedykowane kanały, a instytucja nigdy nie prosi o dane bankowe drogą mailową. W przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości, zaleca się natychmiastowy kontakt z infolinią NFZ lub zgłoszenie sprawy organom ścigania.

Problem fałszywych wiadomości od instytucji państwowych staje się coraz poważniejszym wyzwaniem dla cyberbezpieczeństwa. Przestępcy regularnie modyfikują swoje metody, dostosowując je do zmieniającej się rzeczywistości i wykorzystując nowe technologie. Dlatego tak ważne jest ciągłe edukowanie społeczeństwa w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu.

Eksperci podkreślają, że najskuteczniejszą obroną przed cyberprzestępcami jest świadomość zagrożeń i zachowanie zdrowego sceptycyzmu wobec niezwykle atrakcyjnych ofert. Warto pamiętać, że żadna legalna instytucja nie będzie wymagać podania danych karty płatniczej w zamian za darmowy produkt czy usługę.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących autentyczności otrzymanej wiadomości, zaleca się bezpośredni kontakt z daną instytucją poprzez oficjalne numery telefonów lub wizyty w placówkach. Lepiej poświęcić kilka minut na weryfikację, niż paść ofiarą oszustwa i stracić oszczędności życia.

W 2022 roku Narodowy Fundusz Zdrowia otrzymał ponad 10 000 zgłoszeń dotyczących podejrzanych wiadomości, z czego aż 70% stanowiły fałszywe wiadomości od instytucji państwowych. W tym samym czasie, przestępcy ukradli ponad 100 milionów złotych w wyniku ataków phishingowych.

Dlatego tak ważne jest, aby być świadomym zagrożeń i podejmować odpowiednie kroki, aby uchronić się przed oszustwami. Razem możemy zwalczyć przestępczość i chronić nasze finanse.

Share. Facebook Twitter Email WhatsApp Copy Link

Komentarze są zamknięte.

OSTATNIE WPISY

Prokuratura zabiera się za Grzegorza Brauna. Poszło o spaloną flagę Unii Europejskiej

Zbrodnia na UW. Co znaleziono przy sprawcy Mieszku R. Dotarliśmy do jego znajomych

West Ham żegna Łukasza Fabiańskiego. Oficjalnie: Polak opuszcza klub po sezonie

Facebook X (Twitter) RSS
  • Aktualności 
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Sport
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Mapa strony
  • Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2021 - 2025 Newsnadzis.pl
Wydawca i redakcja portalu: POL-MEDIA - Adres: ul. Grzybowska 9, 00-132 Warszawa

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.