Polskie siły zbrojne przygotowują się na niepewne czasy, ogłaszając ambitny plan zwiększenia liczebności armii. Minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, zapowiedział, że w 2024 roku na ćwiczenia wojskowe zostanie wezwanych nawet 200 tysięcy osób. Decyzja ta ma na celu zarówno zwiększenie liczebności armii, jak i rozwój jej zdolności operacyjnych.

Kogo Dotyczy Powołanie?

Wezwania na ćwiczenia wojskowe mogą spodziewać się przede wszystkim osoby wykonujące zawody szczególnie przydatne w służbie wojskowej. Na liście znajdują się m.in. kucharze, lekarze, kierowcy kategorii C i D, spawacze, informatycy oraz tłumacze. Taki dobór specjalistów ma pomóc w wzmocnieniu różnych aspektów działalności armii.

Warunki dla Powołanych

Osoby powołane na ćwiczenia będą miały prawo do bezpłatnego urlopu na czas ich trwania oraz do uposażenia zasadniczego, którego wysokość zależy od zajmowanego stanowiska i stopnia wojskowego. Dzienne stawki wynagrodzenia wahają się od 130 zł dla szeregowego do 615 zł dla generała. Dodatkowo, powoływani mogą liczyć na świadczenie rekompensujące, sięgające 1/22 ich całkowitego miesięcznego wynagrodzenia brutto, ale nie więcej niż 1/22 2,5-krotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z roku poprzedzającego ćwiczenia.

Powody Powołania

Minister Kosiniak-Kamysz podkreślił, że głównym powodem podjęcia takich kroków jest nieprzewidywalność działań Rosji oraz niestabilna sytuacja na Ukrainie. Polska musi być gotowa na każdą ewentualność, a masowe powołania do wojska mają być jednym z elementów budowania tej gotowości. – „Musimy być gotowi na każdą ewentualność. Sytuacja na Ukrainie jest bardzo poważna, a Rosja jest nieprzewidywalna w swoich działaniach” – mówił szef MON.

Ustawa o Obronie Cywilnej

Równolegle trwają prace nad ustawą o obronie cywilnej, która ma na celu wzmocnienie całościowej struktury obronnej kraju. Szczegóły tego projektu nie są jeszcze znane, ale można się spodziewać, że będzie on ściśle powiązany z planami rozbudowy sił zbrojnych.

Konsekwencje dla Rynku Pracy i Gospodarki

Masowe powołania będą miały konsekwencje dla rynku pracy i gospodarki. Czasowa nieobecność tak wielu pracowników może wpłynąć na funkcjonowanie wielu firm i instytucji. Szczególnie dotkliwe może to być dla branż, w których powołani do wojska specjaliści są trudni do zastąpienia.

Plany Zakupów Wojskowych na 2024 Rok

Poseł PSL-TD, Radosław Lubczyk, zapytał o plany zakupów wojskowych na 2024 rok oraz o ich zabezpieczenie finansowe i logistyczne. Paweł Bejda, odpowiadając na pytania, przedstawił szczegóły dotyczące zawartych umów oraz przyszłych inwestycji.

Paweł Bejda poinformował, że od 13 grudnia 2023 roku zawarto kilkanaście umów o wieloletniej wartości ponad 30 miliardów złotych. W ciągu pierwszego miesiąca rządów obecnej koalicji rządowej podpisano 8 umów o łącznej wartości 19 miliardów złotych, z czego aż 18 miliardów złotych trafi do polskich zakładów zbrojeniowych, w tym Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) oraz innych podmiotów zbrojeniowych.

Kluczowe Inwestycje

W bieżącym roku Ministerstwo Obrony Narodowej planuje podpisanie ponad 150 umów na zakup różnorodnego sprzętu wojskowego. Priorytetem będą programy dotyczące systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej, wojsk pancernych, wojsk rakietowych i artylerii, Sił Powietrznych oraz Marynarki Wojennej.

Zapowiedź masowych powołań do wojska w 2024 roku to znak, że Polska szykuje się na trudne czasy. Rosnące napięcia międzynarodowe i nieprzewidywalność niektórych aktorów na arenie globalnej zmuszają nasz kraj do wzmacniania swojego potencjału obronnego. Inwestycje w nowoczesny sprzęt wojskowy oraz prace nad ustawą o obronie cywilnej pokazują, że Polska poważnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa narodowego

Share.
Leave A Reply

Exit mobile version