W najnowszych doniesieniach politycznych, Prokurator Generalny Adam Bodnar skierował wnioski o uchylenie immunitetów trzech polityków: Krzysztofa Szczuckiego z PiS, Jana Krzysztofa Ardanowskiego z Republikanów i Daniela Obajtka z PiS. Rzeczniczka Prokuratora Generalnego, Anna Adamiak, poinformowała o szczegółach tych wniosków, które dotyczą zarzutów zatrudniania osób w RCL, udzielania gwarancji z KOWR i zatrudniania firmy detektywistycznej.

W przypadku Krzysztofa Szczuckiego, wniosek dotyczy zatrudniania osób w Rządowym Centrum Legislacji (RCL), gdzie pełnił funkcję prezesa. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że Szczucki, swoim zarządzeniem, dokonał zmian w strukturze organizacyjnej tej instytucji i powołał wydział, w którym zatrudnił osoby poza konkursem. Te osoby nie świadczyły pracy na rzecz RCL, choć pobierały wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia. Świadczyły natomiast pomoc Szczuckiemu w jego kampanii wyborczej, organizując spotkania i podejmując czynności promocyjne.

Wnioski o uchylenie immunitetu Jana Krzysztofa Ardanowskiego dotyczą nieprawidłowości w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że Ardanowski, gdy był szefem resortu rolnictwa, nie dopełnił swoich obowiązków i przekroczył swoje uprawnienia w ramach sprawowanego nadzoru nad KOWR. W jednym przypadku przez polecenie, a w drugim przypadku przez wyrażenie zgody na udzielenie przez KOWR gwarancji bankowych dla spółki i dla spółdzielni, które z uwagi na sytuację, w której się znajdowały, takiej gwarancji nie powinny uzyskać. Finalnie, przyznane w oparciu o tę gwarancję kredyty nie zostały przez te podmioty spłacone, gwarancja została uruchomiona i kredyt obciążył Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, co spowodowało szkodę w mieniu Skarbu Państwa: w pierwszym przypadku 100 mln zł, w drugim 20 mln zł.

Wnioski o uchylenie immunitetu Daniela Obajtka dotyczą zatrudniania firmy detektywistycznej, która miała prowadzić działania w celu wykrycia działań podejmowanych przez inne podmioty w ramach nieuczciwej konkurencji. Jednakże z raportów sporządzonych przez tę firmę w ramach realizacji tej umowy nie wynikało, by były to jakiekolwiek działania związane z działalnością spółki Orlen. Z raportów firmy detektywistycznej wynika, że celem działania było pozyskanie informacji osobistych o osobach, które wówczas były członkami partii opozycyjnej.

Wyniki tych wniosków są szczególnie istotne, ponieważ dotyczą wysokiej rangi polityków, którzy pełnią ważne funkcje w sejmie i rządzie. Jeśli wnioski te zostaną przyjęte, możliwe będzie wszczęcie postępowań karnych przeciwko tym politykom.

Warto zauważyć, że te wnioski są tylko częścią szerszego problemu, jakim są skandale polityczne w Polsce. Według danych z 2020 roku, ponad 70% Polaków uważa, że politycy są skorumpowani. Ten sam raport wskazuje, że 60% Polaków uważa, że skandale polityczne są tym, co najbardziej szkodzi demokracji w Polsce.

Warto również zauważyć, że te wnioski są kolejnym etapem walki z korupcją w Polsce. W 2020 roku, Prokuratura Generalna prowadziła przeciwko ponad 1,5 tys. osób podejrzanych o korupcję. Według danych z 2020 roku, korupcja w Polsce kosztuje roczne 25 miliardów złotych.

Wyniki tych wniosków będą miały ogromne znaczenie dla polskiej polityki i społeczeństwa. Będą one miały wpływ na sposób, w jaki politycy będą traktowani i odpowiedzialni za swoje czyny.

Share.

Comments are closed.

Exit mobile version