W dniu 6 marca 2025 roku, podczas posiedzenia komitetu ds. zmian klimatu, państwa członkowskie Unii Europejskiej przyjęły projekt zmian rozporządzenia, który zawiera postulowane przez Polskę rozwiązania w zakresie przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji dla sektora ciepłowniczego. To oznacza, że ciepłownictwo systemowe w Polsce będzie mogło uzyskać dodatkowe 30% bezpłatnych uprawnień do emisji, co ma zmniejszyć rachunki za ogrzewanie dla Polaków korzystających z ciepła systemowego.

Dekarbonizacja jest jednym z głównych celów Unii Europejskiej, a Polska jest jednym z liderów w tym zakresie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że przyjęte rozwiązanie jest wynikiem bardzo ważnej decyzji dla Polski i całej Unii Europejskiej. Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska, powiedziała: „Uzyskane korzystne warunki wsparcia ciepłownictwa oznaczają niższe rachunki za ciepło w domu i ciepłą wodę”.

Dyrektywa EU ETS (European Union Emissions Trading System) jest systemem handlu uprawnieniami do emisji, który opiera się na zasadzie „cap and trade”. To oznacza, że ustala się górny limit emisji, a następnie umożliwia się podmiotom kupno lub sprzedaż uprawnień do emisji w zależności od ich potrzeb. Polska była inicjatorem wprowadzenia korzystnych dla ciepłownictwa zmian i od początku dążyła do wypracowania najkorzystniejszych warunków dla tego sektora w Radzie Unii Europejskiej.

30% bezpłatnych uprawnień do emisji to korzystne warunki wsparcia ciepłownictwa, które mogą przynieść korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla gospodarki. Eksperci z branży ciepłowniczej oceniają, że przyjęte rozwiązanie może zachęcić przedsiębiorstwa do inwestycji w czystsze technologie, przy jednoczesnym utrzymaniu konkurencyjności sektora.

Polska jest europejskim liderem w zakresie sprzedaży ciepła systemowego. Z tego rodzaju ogrzewania korzysta około 15 milionów Polaków, co stanowi znaczącą część społeczeństwa. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaznacza, że wprowadzone zmiany będą miały pozytywny wpływ na rachunki Polaków za ogrzewanie i ciepłą wodę, co jest szczególnie istotne w kontekście rosnących kosztów życia.

Transformacja energetyczna jest jednym z głównych celów Unii Europejskiej. Polska promuje szerszą strategię, która ma na celu zmianę podejścia do transformacji energetycznej. Minister Hennig-Kloska podkreśla, że celem polskiej prezydencji jest zmiana myślenia o transformacji, która musi dawać odczuwalne zyski obywatelom Europy.

Wyniki przyjętego rozwiązania będą widoczne w найбliższych latach. Polska będzie mogła zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych, a obywatele będą mogli korzystać z niższych rachunków za ogrzewanie. To jest sukces dla Polski i całej Unii Europejskiej, który pokazuje, że przyjęte rozwiązanie jest korzystne dla wszystkich stron.

Share.
Napisz komentarz

Exit mobile version