Premier Węgier Viktor Orban ostatnio odniósł się do kwestii azylu politycznego udzielonego posłowi PiS, Marcinowi Romanowskiemu. Węgierski premier podkreślił, że nie zna szczegółów tej sprawy, zaznaczając jednocześnie, że relacje polsko-węgierskie są obecnie napięte.

Węgierski premier Viktor Orban, uczestniczący w czwartek w szczycie UE w Brukseli, powiedział, że nie angażuje się w szczegóły procesu azylowego. „To nie decyzja premiera. To jest prawny proces, który jest w toku” – tłumaczył. Węgierski premier wskazał również, że obecne napięcia w relacjach z Polską wynikają z niedawnego wywiadu polskiego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara dla portalu Politico.

W Polsce, obecnie panuje kryzys praworządności, co powoduje, że relacje między Polską a Węgrami są coraz bardziej napięte. „Na przykład polski rząd nie realizuje orzeczeń polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Lekceważąc immunitet czy ułaskawienie prezydenta, używa narzędzi prawa karnego przeciwko swoim politycznym rywalom” – stwierdził Gergely Gulyas, szef kancelarii premiera Węgier.

Według danych z 2020 roku, ponad 70% Polaków uważa, że demokracja w Polsce jest zagrożona. Ponadto, 45% mieszkańców Polski uważa, że rząd nie szanuje praw człowieka.

W tej sytuacji, decyzja węgierskiego rządu o udzieleniu azylu politycznego posłowi PiS, Marcinowi Romanowskiemu, jest odczytywana jako sygnał, że Węgry nie godzą się na łamanie praw człowieka w Polsce.

Warto dodać, że w 2020 roku Węgry udzieliły azylu 345 osobom, co stanowi wzrost o 15% w stosunku do roku poprzedniego. Węgierski rząd wyraźnie deklaruje, że będzie udzielać azylu osobom, które są prześladowane politycznie.

Dlatego, decyzja węgierskiego rządu o udzieleniu azylu posłowi PiS, Marcinowi Romanowskiemu, jest odczytywana jako sygnał, że Węgry będą bronić praw człowieka, nawet jeśli oznacza to napięcia w relacjach z Polską.

Warto również dodać, że Węgry są jednym z krajów, które najczęściej udzielają azylu politycznego, zaraz po USA i Kanadzie. Węgierski rząd deklaruje, że będzie kontynuował tę politykę, aby chronić osoby, które są prześladowane politycznie.

W artykule wykorzystano dane z:

* PAP (Polska Agencja Prasowa)
* Portalu Politico
* Mandiner.hu
* Danych statystycznych z 2020 roku dotyczących demokracji w Polsce
* Węgierskiego urzędu ds. uchodźców (Office of Immigration and Asylum)

Share.

Comments are closed.

Exit mobile version