Close Menu
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
Facebook X (Twitter)
Facebook X (Twitter)
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
Aktualności z kraju

Radziecka sonda może spaść na Polskę. POLSA ostrzega przed upadkiem Kosmos 482

Damian Pośpiech2025-05-09
Facebook Twitter Email Telegram Copy Link WhatsApp
GOOGLE NEWS
Google News
Kosmo482

Radziecka sonda Kosmos 482, która od ponad pół wieku krążyła wokół Ziemi, niebawem ponownie wejdzie w atmosferę. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) ostrzega, że szczątki ważącego blisko 500 kg lądownika mogą spaść na terytorium Polski. Według najnowszych prognoz deorbitacja nastąpi 10 maja 2025 r. w godzinach porannych, a trajektoria obejmuje m.in. centralną Polskę – okolice Piotrkowa Trybunalskiego i Radomia.

Kosmos 482 – radziecka misja, która nigdy nie dotarła na Wenus

Sonda Kosmos 482 została wystrzelona w 1972 roku w ramach radzieckiego programu badań Wenus. Miała być częścią misji bliźniaczej do Veneri 8, jednak z powodu awarii rakiety nośnej, obiekt nie opuścił orbity Ziemi. Od tego czasu pozostawał na niskiej orbicie, stopniowo obniżając wysokość przez zjawisko oporu atmosferycznego.

Konstrukcja sondy była wyjątkowo wytrzymała – zaprojektowana z myślą o lądowaniu na Wenus, planecie o ciśnieniu ponad 90 atmosfer i temperaturze 470°C. To oznacza, że lądownik jest pancernie zbudowany i może nie ulec całkowitemu spaleniu w atmosferze Ziemi.

POLSA: możliwy upadek szczątków na terytorium Polski

W oficjalnym komunikacie Polska Agencja Kosmiczna poinformowała o dużym prawdopodobieństwie, że części obiektu przetrwają wejście w atmosferę i osiągną powierzchnię Ziemi. Jak podkreśla Agnieszka Gapys, rzeczniczka POLSA:

„Obiekt może nie spalić się całkowicie, a jego szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.”

Zgodnie z szacunkami agencji, wejście sondy w atmosferę przewidywane jest w nocy z 9 na 10 maja, z oknem niepewności wynoszącym 13–17 godzin. To duży margines błędu, wynikający z dynamicznych zmian orbity oraz różnic w modelach obliczeniowych używanych do prognoz.

Deorbitacja może przebiegać nad Piotrkowem i Radomiem

Znany popularyzator nauki Karol Wójcicki, twórca projektu „Z głową w gwiazdach”, który jako pierwszy poinformował w polskim internecie o potencjalnym zagrożeniu, udostępnił dziś rano bardziej precyzyjne informacje:

„Najnowsze dane obserwacyjne wskazują, że centralny punkt deorbitacji satelity Kosmos 482, wypadnie jutro o godzinie 08:07. W tym momencie sonda będzie przebywała dokładnie nad centralną Polską (okolice Piotrkowa Trybunalskiego i Radomia).”

Choć okno niepewności nadal wynosi około 10 godzin, oznacza to, że Polska znajduje się w potencjalnej strefie ryzyka, szczególnie w pasie centralnym.

Co się stanie, jeśli sonda spadnie?

Eksperci wskazują, że mimo relatywnie niewielkich rozmiarów, sonda Kosmos 482 może stanowić zagrożenie. Jej masa sięga 500 kg, a konstrukcja zawiera materiały odporniejsze niż standardowe satelity. Jeśli nie dojdzie do pełnego rozpadu w atmosferze, część szczątków może uderzyć w ziemię z dużą prędkością.

Warto jednak zaznaczyć, że ryzyko dla życia i zdrowia ludzi pozostaje niskie, choć nie zerowe. Upadki elementów starych satelitów zdarzały się już w przeszłości, zwykle kończąc się w oceanach lub niezamieszkanych obszarach. Problemem pozostaje niewielka precyzja prognoz trajektorii w końcowej fazie deorbitacji – dlatego POLSA podkreśla, że monitoruje sytuację na bieżąco od dwóch tygodni i będzie aktualizować prognozy w miarę pojawiania się nowych danych.

Kosmos 482 to relikt zimnej wojny, który po 53 latach może na chwilę przypomnieć o czasach wyścigu kosmicznego. Choć misja miała zakończyć się lądowaniem na Wenus, historia sondy kończy się prawdopodobnie na Ziemi – być może nawet na terenie Polski.

Obecnie trwają ostatnie godziny śledzenia obiektu. Ostateczne informacje o jego trajektorii powinny pojawić się w dniu deorbitacji – 10 maja. Wówczas możliwe będzie oszacowanie miejsca upadku z większą precyzją. POLSA apeluje o zachowanie czujności i niezbliżanie się do ewentualnych szczątków, gdyby rzeczywiście doszło do ich spadku na terenie kraju.

Kosmos 482 Polsa
Share. Facebook Twitter Email WhatsApp Copy Link
Napisz komentarz Anuluj odpowiedź

OSTATNIE WPISY

Prokuratura zabiera się za Grzegorza Brauna. Poszło o spaloną flagę Unii Europejskiej

Zbrodnia na UW. Co znaleziono przy sprawcy Mieszku R. Dotarliśmy do jego znajomych

West Ham żegna Łukasza Fabiańskiego. Oficjalnie: Polak opuszcza klub po sezonie

Facebook X (Twitter) RSS
  • Aktualności 
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Sport
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Mapa strony
  • Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2021 - 2025 Newsnadzis.pl
Wydawca i redakcja portalu: POL-MEDIA - Adres: ul. Grzybowska 9, 00-132 Warszawa

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.