Wraz z dynamicznym rozwojem społeczno-gospodarczym, zwiększającą się dostępnością finansową oraz ciągłym rozwojem infrastruktury drogowej, liczba samochodów na europejskich drogach nieustannie rośnie. Ale ile dokładnie pojazdów jeździ po naszych drogach? Które kraje mogą poszczycić się największą liczbą samochodów, a w których stosunek ilości pojazdów do liczby mieszkańców może okazać się zaskakujący?

Niemcy liderem pod względem ogólnej liczby samochodów

Według najnowszych danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) z roku 2024, w Europie porusza się aż 297 milionów samochodów. Na czele rankingu znalazły się Niemcy, które mogą poszczycić się imponującą liczbą 48 763 036 pojazdów na drogach. Włochy zajmują drugie miejsce z 40 213 061 samochodami, a trzecie należy do Francji z liczbą 38 856 492 pojazdów. Ciekawym obserwacją jest również rozwijająca się Polska, zajmująca piąte miejsce z 26 457 659 samochodami, tuż za Wielką Brytanią.

Polska zaskakuje w zestawieniu samochodów na mieszkańca

Interesującym aspektem rankingu jest porównanie ilości samochodów do liczby mieszkańców. Polska okazuje się liderem, posiadając 703 samochody na 1000 mieszkańców, co daje imponujący stosunek 1,42 mieszkańca na każdy samochód. Luksemburg plasuje się na drugim miejscu z 695 samochodami na 1000 mieszkańców, a Włochy zajmują trzecie miejsce z wynikiem 681. Inne kraje z wysokim zagęszczeniem samochodów na mieszkańca to m.in. Estonia, Islandia i Czechy, przy średniej europejskiej wynoszącej 570 samochodów na 1000 mieszkańców.

Różnice w zagęszczeniu samochodów na mieszkańca

Warto zauważyć, że kraje o najniższym zagęszczeniu samochodów obejmują Węgry (422 samochody na 1000 mieszkańców), Rumunię (413 samochodów) oraz Łotwę (410). Różnice te ilustrują zróżnicowanie sytuacji w poszczególnych regionach Europy pod względem dostępności i popularności samochodów.

Podsumowując, rozwój społeczny, ekonomiczny i infrastrukturalny ma bezpośredni wpływ na rosnącą liczbę samochodów na naszych drogach, co prowadzi do interesujących różnic między krajami zarówno pod względem ogólnej liczby pojazdów, jak i zagęszczenia samochodów na mieszkańca.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version