Close Menu
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
Facebook X (Twitter)
Facebook X (Twitter)
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
  • Aktualności z kraju
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
News na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świataNews na dziś.pl – Aktualne wiadomości z Polski i świata
Aktualności z kraju

Reforma podatku nieruchomości: czy Polacy są gotowi na rewolucję w opodatkowaniu?

Damian Pośpiech2025-02-12
Facebook Twitter Email Telegram Copy Link WhatsApp
GOOGLE NEWS
Google News
uszkodzony telefon fot Pickpik 325732ad2f

Międzynarodowe instytucje finansowe, takie jak Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), naciskają na wprowadzenie w Polsce radykalnych zmian w systemie opodatkowania nieruchomości. Proponowany system zakłada całkowitą rewolucję w sposobie naliczania podatku od nieruchomości. Zamiast obecnej metody opartej na metrażu, podatek byłby liczony jako procent wartości nieruchomości.

OECD sugeruje stawkę na poziomie 1 procenta rocznie, co przy obecnych cenach nieruchomości oznaczałoby gigantyczny wzrost obciążeń dla przeciętnej polskiej rodziny. Właściciel domu wartego 500 tysięcy złotych musiałby zapłacić 5 tysięcy złotych rocznie, a posiadacz nieruchomości o wartości miliona złotych – aż 10 tysięcy złotych.

Argumenty OECD koncentrują się na potrzebie wprowadzenia bardziej progresywnego i wydajnego systemu opodatkowania, który lepiej odzwierciedlałby rzeczywistą wartość gruntów i nieruchomości. Organizacja wskazuje na powszechność takich rozwiązań w krajach rozwiniętych, w tym we Francji i Niemczech.

Dla rządu rekomendacje te pojawiają się w szczególnym momencie, gdy poszukuje on sposobów na zmniejszenie rekordowego deficytu budżetowego. Jednak wprowadzenie podatku katastralnego mogłoby mieć daleko idące konsekwencje społeczne i ekonomiczne.

Skutki społeczne wprowadzenia podatku katastralnego mogłyby być dramatyczne. W pierwszej kolejności uderzyłby on w mieszkańców dużych miast, gdzie wartości nieruchomości są najwyższe. Szczególnie dotknięte zostałyby rodziny, które zaciągnęły kredyty hipoteczne, gdyż musiałyby udźwignąć dodatkowe, znaczące obciążenie finansowe.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku średnia cena metra kwadratowego nieruchomości w Polsce wyniosła 6 354 złote. Oznacza to, że średnia cena mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych wyniosła 317 700 złotych. Zastosowanie stawki 1 procenta oznaczałoby, że właściciel takiego mieszkania musiałby zapłacić 3 177 złotych rocznie.

Wprowadzenie podatku katastralnego mogłoby również wywołać znaczące zmiany na rynku nieruchomości. Prawdopodobny byłby spadek cen nieruchomości w reakcji na zwiększone koszty ich posiadania, co z kolei mogłoby wpłynąć na stabilność całego sektora bankowego, szczególnie w kontekście kredytów hipotecznych.

Według danych Narodowego Banku Polskiego, w 2022 roku wartość kredytów hipotecznych udzielonych przez banki w Polsce wyniosła 434,6 mld złotych. Oznacza to, że ponad 40% wszystkich kredytów udzielonych przez banki w Polsce to kredyty hipoteczne.

Potencjalne skutki społeczne mogą również obejmować zmiany w mobilności społecznej i strukturze osiedleńczej. Wysokie podatki w centrach miast mogłyby przyspieszyć proces suburbanizacji, prowadząc do wyludniania się centrów miast i rozwoju przedmieść, co z kolei generowałoby dodatkowe koszty infrastrukturalne i środowiskowe.

Ta fundamentalna zmiana w systemie podatkowym mogłaby również wpłynąć na międzypokoleniowy transfer majątku, utrudniając dziedziczenie nieruchomości i zmuszając spadkobierców do sprzedaży odziedziczonych domów czy mieszkań ze względu na niemożność opłacenia wysokiego podatku.

Według danych Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, w 2022 roku wartość rynku nieruchomości w Polsce wyniosła 1,3 bln złotych. Oznacza to, że rynkiem nieruchomości w Polsce zarządzało ponad 100 tysięcy firm i instytucji.

Reforma podatku nieruchomości może mieć znaczący wpływ na gospodarkę i społeczeństwo w Polsce. Dlatego też konieczne jest przeprowadzenie dyskusji i konsultacji z ekspertami, przedsiębiorcami i obywatelami, aby ustosunkować się do proponowanych zmian i znaleźć optymalne rozwiązanie dla Polski.

Share. Facebook Twitter Email WhatsApp Copy Link

Komentarze są zamknięte.

OSTATNIE WPISY

Znamy szczegóły pogrzebu Tomasza Jakubiaka. Rodzina prosi, aby przyjść ubranym na kolorowo

Tylko do 10 maja! Promocje na jajka w Biedronce, Lidlu i Aldim – Co warto kupić?

Prokuratura zabiera się za Grzegorza Brauna. Poszło o spaloną flagę Unii Europejskiej

Facebook X (Twitter) RSS
  • Aktualności 
  • Wiadomości ze świata
  • Motoryzacja
  • Sport
  • O nas
  • Kontakt
  • Polityka Prywatności
  • Mapa strony
  • Regulamin

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2021 - 2025 Newsnadzis.pl
Wydawca i redakcja portalu: POL-MEDIA - Adres: ul. Grzybowska 9, 00-132 Warszawa

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.