John Arne Riise, były piłkarz Liverpoolu i Romy, znalazł się w centrum kontrowersji. Norweski urząd ds. loterii zarzucił mu naruszenie ustawy o grach hazardowych, czyli reklamy z jego udziałem były nielegalne. To nie pierwszy raz, kiedy Riise ma kłopoty z powodu promowania hazardu w Norwegii.

Hazard w Norwegii: przepisy i ograniczenia

W Norwegii istnieją surowe przepisy dotyczące hazardu. Tylko dwie firmy mogą legalnie oferować gry hazardowe, loterie, zakłady sportowe i zdrapki. Jedna z nich jest spółką skarbu państwa. Osoby pełnoletnie mogą grać w gry hazardowe, ale banki odmawiają klientom korzystania z kart kredytowych i debetowych w kasynach. Norweskie prawo przewiduje również organizowanie gier hazardowych w domach, ale wyłącznie w celach rozrywkowych. Takie gry nie mogą być źródłem dochodu lub organizowane w ramach działalności gospodarczej.

Riise: historia kłopotów z hazardem

Riise ma już doświadczenie w problemach z hazardem. Pierwsze ostrzeżenie otrzymał w 2017 roku, kiedy po raz pierwszy nawiązał kontakty z firmami hazardowymi, które w Norwegii są uznawane za nielegalne. W czerwcu 2024 roku dostał pierwszą karę porządkową w wysokości 6000 koron norweskich (niecałe 2200 zł) za reklamowanie firmy hazardowej z Cypru. Teraz, norweski urząd ds. loterii zarzucił mu naruszenie ustawy o grach hazardowych i nałożył karę porządkową w wysokości 10 tys. koron norweskich (ponad 3650 zł).

Konsekwencje dla Riise

Jeśli Riise nie zaprzestanie reklamowania hazardu, urząd ds. loterii będzie musiał podjąć wobec niego poważniejsze kroki prawne, czyli skierować sprawę do sądu. Wówczas Riise może zostać ukarany grzywną w wysokości ponad 3,65 mln koron norweskich (ponad 1,33 mln zł).

Norweski urząd ds. loterii: ostre słowa

Trude Hoegseth Felde, starsza doradczyni prawna z urzędu ds. loterii, skomentowała sprawę Riise: „Jest oczywiste, że istnieje duży problem. Jeśli gracze przejdą na strony hazardowe zarejestrowane w innych krajach, nad którymi nie mamy kontroli, wówczas nie będziemy w stanie chronić graczy przed niebezpieczeństwami związanymi z hazardem.” Felde jest przekonana, że Riise nie powinien nigdy reklamować hazardu, ponieważ źle korzysta ze swojej popularności i ma negatywny wpływ na społeczeństwo.

Influencerzy i hazard

Felde dodaje, że Riise pełni rolę influencera, który może mieć ogromny wpływ na Norwegów. „Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni grupami bezbronnymi, takimi jak dzieci i młodzież oraz osobami mającymi problemy z hazardem.”

Riise: co następnie?

Sam Riise na razie nie zamierza komentować sprawy. Miał jednak poinformować urząd, że usunął reklamy ze swoim udziałem, które pojawiły się w jego social mediach. Czy Riise nauczył się na swoich błędach i zaprzestanie reklamowania hazardu? Tylko czas pokaże.

Share.

Comments are closed.

Exit mobile version