W całej Polsce trwają kontrole odpadów, a kontrolerzy sprawdzają, czy śmieci są prawidłowo segregowane. Nie są to pojedyncze przypadki, bo kontroli jest tysiące. W przypadku bloków stosowana jest odpowiedzialność zbiorowa, co oznacza, że jeżeli w sortowanych śmieciach znajdzie się rzecz, która nie powinna tam być, opłata za wywóz śmieci zostaje zwiększona dla wszystkich. Dodatkowo, jeżeli ktoś przyłapie mieszkańca na wyrzucaniu do pojemnika nieprawidłowej rzeczy, może zapłacić nawet 500 zł mandatu.
Jednym z najczęstszych błędów, których dopuszczają się Polacy, jest nieprawidłowa segregacja kartonów po mleku i innych napojach. Mimo że ponad 90 procent Polaków deklaruje, że segreguje odpady, niektóre rodzaje opakowań wciąż sprawiają trudności przy wyborze właściwego pojemnika. Kartony po mleku to nie kartony z tektury, ale opakowania wielomateriałowe, składające się z papieru, folii i polietylenu.
Wbrew intuicji, kartony po mleku, sokach i innych napojach należy wyrzucać do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne (żółty kosz). Jest to jedyny prawidłowy sposób segregacji tego typu opakowań. Wyrzucanie ich do pojemnika na papier lub do odpadów zmieszanych znacząco utrudnia proces recyklingu.
Proces recyklingu kartonów wielomateriałowych jest skomplikowany, ale możliwy do przeprowadzenia. Opakowania są poddawane procesowi rozdzielenia na warstwy. Papierowa warstwa zewnętrzna jest poddawana rozwłóknieniu, dzięki czemu odzyskuje się włókna do produkcji nowych wyrobów papierniczych. Wewnętrzna warstwa, składająca się z polietylenu oraz cienkiej powłoki aluminiowej, znajduje zastosowanie w energetyce, hutnictwie, a nawet w produkcji mebli ogrodowych.
W 2020 roku w Polsce wyprodukowano ponad 1,5 miliona ton opakowań wielomateriałowych, z czego tylko 30% trafiło do recyklingu. Reszta, czyli około 1,05 miliona ton, została wyrzucona do odpadów zmieszanych lub spalona. To oznacza, że w Polsce marnuje się około 700 tysięcy ton surowców wtórnych rocznie.
Aby uniknąć kar i przyczynić się do ochrony środowiska, należy prawidłowo segregować opakowania wielomateriałowe, w tym kartony po mleku. Wystarczy wyrzucić je do odpowiedniego pojemnika i już. Można także skorzystać z punktów zbierania odpadów, gdzie można oddać opakowania wielomateriałowe i inne odpady niebezpieczne.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2020 roku w Polsce wytworzono ponad 12 milionów ton odpadów komunalnych, z czego tylko 30% trafiło do recyklingu. To oznacza, że w Polsce marnuje się około 8,4 miliona ton surowców wtórnych rocznie.
Aby zmienić tę sytuację, należy edukować się i innych na temat prawidłowej segregacji odpadów. Można也是 skorzystać z aplikacji mobilnych, które pomagają w segregacji odpadów. Dzięki tym aplikacjom można łatwo sprawdzić, do którego pojemnika wyrzucić dany odpad.
Warto également wspomnieć, że prawidłowa segregacja odpadów nie tylkoChroni środowisko, ale również oszczędza pieniądze. Według danych Ministerstwa Środowiska, w 2020 roku prawidłowa segregacja odpadów pozwoliła zaoszczędzić około 1,5 miliarda złotych.
Wszystko wskazuje na to, że prawidłowa segregacja odpadów jest jednym z najważniejszych kroków, które możemy podjąć, aby ochronić środowisko i zaoszczędzić pieniądze. Dlatego też, warto przykładać się do segregacji odpadów i edukować siebie i innych na ten temat.