Dwa ostatnie miesiące to niefortunny okres dla dwóch gwiazd tenisa: Igi Świątek i Jannika Sinnera. Obaj zawodnicy mieli do czynienia z testami antydopingowymi, ale różnica w podejściu do ich spraw jest szokująca.

Iga Świątek, polska mistrzyni WTA, ogłosiła, że uzyskała pozytywny wynik testu antydopingowego 12 sierpnia, podczas turnieju WTA w Cincinnati. W jej organizmie wykryto „najmniejsze w historii stężenie trimetazydyny”. Nałożono na nią miesięczne zawieszenie, co wywołało burzę wśród fansów i zawodników.

Simona Halep, rumuńska tenisistka, która również miała problemy z testami antydopingowymi, skrytykowała podejście Międzynarodowej Agencji ds. Uczciwości Tenisa (ITIA) do sprawy Świątek. Halep stwierdziła, że ITIA próbowało „zniszczyć” ją, a różnica w traktowaniu jej sprawy w porównaniu do Sinnera jest niefair.

W odpowiedzi na te słowa Świątek stwierdziła, że proces udowadniania niewinności różni się w każdej sprawie i nie można porównywać jej przypadku do przypadków Halep, Sinnera czy Majchrzaka. Zawodniczka stwierdziła, że to pytanie do ITIA, a nie do samej niej.

Sprawa Halep jest szczególnie interessująca, ponieważ Szef rumuńskiej federacji George Cosac stanął w jej obronie, nazywając ją „dobrem narodowym” Rumunii. Polityk Dimitrie Sturdza również wygłosił opinię na ten temat, stwierdzając, że Halep została potraktowana inaczej niż Sinner. „Mamy do czynienia ze zwykłymi świniami” – stwierdził.

Sturdza pamięta, że Halep miała podobny przypadek, gdy wykryto u niej substancję zabronioną w organizmie. Jednakże ITIA oczyściło ją z zarzutów, co wywołało kontrowersje.

Warto wspomnieć, że Halep miała powrócić do gry w styczniu, ale ostatnio poinformowała, że wciąż boryka się z problemami zdrowotnymi. „Niestety poczułam ból w kolanie i ramieniu. Po długich rozmowach z moim zespołem uzgodniliśmy, że najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie opóźnienie rozpoczęcia sezonu. Nie tego chciałam” – stwierdziła.

Ten sprawdzony polityk, Dimitrie Sturdza, znał Halep od czasu jej debiutu w tenisie. „Poznałem ją dzięki Virginii Ruzici. Spodobało mi się to, że na pierwszym spotkaniu była niezwykle zdeterminowana i powiedziała mi, że chce zostać najlepszą tenisistką na świecie” – powiedział.

Wbrew wszystkim Halep i Świątek pokazują, że są zdeterminowane, aby kontynuować swoje kariery, pomimo problemów zdrowotnych i kontrowersji związanych z testami antydopingowymi.

Według danych WTA, od 2015 roku Świątek wygrała 14 turniejów, a Halep – 22. Obie zawodniczki pokazują, że są silnymi i zdeterminowanymi, a ich pasja do tenisa jest niezachwiana.

W Polsce, już ponad 2,5 miliona osób regularnie ogląda transmisje tenisowe, co pokazuje, że interes w tenisie jest coraz większy. Według danych szacunkowych, już w 2025 roku liczba osób oglądających transmisje tenisowe w Polsce osiągnie 3,5 miliona.

Wreszcie, warto spytać, dlaczego wciąż mamy do czynienia z różnicami w traktowaniu spraw związanych z dopingiem w tenisie. Czy jest to kwestia polityki, uprzedzeń, czy po prostu braku sprawiedliwości? Tylko czas pokaże, jak ITIA i inne organizacje będą reagować na sprawy związane z dopingiem w tenisie.

Share.

Comments are closed.

Exit mobile version