Od 30 września 2024 roku, 400 tys. Polaków musi zgłosić się do urzędów, aby odnowić orzeczenia o niepełnosprawności i karty parkingowe. Termin ważności obecnych dokumentów dobiega końca, co oznacza, że osoby z niepełnosprawnościami, które nie złożą odpowiednich wniosków, mogą stracić przysługujące im ulgi i świadczenia.

Nowe przepisy i konsekwencje

Zmiany te wynikają z ustawy z dnia 19 grudnia 2023 roku o szczególnych rozwiązaniach dotyczących przedłużania ważności orzeczeń o niepełnosprawności oraz stopniu niepełnosprawności. Nowe regulacje zakładają, że dotychczasowe orzeczenia tracą swoją ważność 30 września 2024 r. Oznacza to, że osoby korzystające z tych dokumentów muszą zgłosić się do odpowiednich urzędów w celu ich odnowienia.

Kogo dotyczą zmiany?

Problem ten dotyczy blisko 400 tys. osób zarejestrowanych w Elektronicznym Krajowym Systemie Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności. Aby uzyskać nowe orzeczenie, konieczne jest złożenie wniosku w urzędach powiatowych lub miastach na prawach powiatu. Ważne jest, aby przed złożeniem wniosku upewnić się, że posiada się wszystkie niezbędne dokumenty, w tym aktualne orzeczenie, dokumenty medyczne oraz wypełnione formularze dostępne w urzędach.

Jakie są procedury?

Po złożeniu wniosku przewodniczący zespołu powiatowego wydaje zaświadczenie potwierdzające złożenie tego wniosku. Złożenie wniosku przed 30 września automatycznie przedłuża ważność orzeczenia oraz karty parkingowej do czasu wydania nowej decyzji, jednak nie dłużej niż o sześć miesięcy, czyli do 31 marca 2025 r.

Konsekwencje braku odnowienia karty parkingowej

Kierowcy korzystający z miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami muszą pamiętać, że sama karta parkingowa, jak i jej termin ważności, są kluczowe. Używanie nieważnej karty jest surowiej karane niż jej brak. Mandat za nieuprawnione parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych wynosi 800 zł i 6 punktów karnych. Natomiast użycie nieważnej karty skutkuje karą w wysokości 1200 zł oraz również 6 punktami karnymi.

Co dalej?

Jeśli nie złożysz wniosku na czas, możesz stracić prawo do korzystania z ulg, które przysługują na podstawie orzeczeń o niepełnosprawności. Warto zatem upewnić się, że wszystkie formalności zostaną załatwione przed końcem września, aby uniknąć problemów i konsekwencji finansowych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.
Exit mobile version