W piątek, 27 marca 2025 roku, Azja Południowo-Wschodnia została wstrząśnięta przez potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3. Epicentrum znajdowało się w Mjanmie (Birmie), jednak wstrząsy były odczuwalne również w Tajlandii i Chinach. W Bangkoku, stolicy Tajlandii zamieszkiwanej przez około 17 milionów osób, zawalił się wieżowiec, a co najmniej 43 osoby zostały uwięzione pod gruzami.
Skala zniszczeń
Siła trzęsienia była na tyle duża, że runęły mosty, a jeden z drapaczy chmur rozsypał się jak „domek z kart”. W wyniku katastrofy zginęła 1 osoba, a 50 zostało rannych.
Reakcja władz i służb ratunkowych
W odpowiedzi na tragedię, w Bangkoku ogłoszono stan wyjątkowy. Służby ratunkowe natychmiast przystąpiły do akcji, starając się uwolnić uwięzionych pod gruzami. Ambasada RP w Bangkoku została ewakuowana z powodu uszkodzenia budynku.
Wstrząsy odczuwalne w regionie
Trzęsienie było odczuwalne nie tylko w Tajlandii i Mjanmie, ale także w Chinach. W północnej Tajlandii oraz w Bangkoku mieszkańcy doświadczyli silnych wstrząsów, które powodowały kołysanie się budynków.
Historia sejsmiczna regionu
Region Azji Południowo-Wschodniej jest znany z aktywności sejsmicznej. W 2011 roku w Mjanmie odnotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8, które spowodowało śmierć 151 osób i rany u 212. Jednak trzęsienie o magnitudzie 7,3 w centrum miejskim Bangkoku jest zdarzeniem o wyjątkowej skali.
Wnioski i zalecenia
Katastrofa z 27 marca 2025 roku uwypukla konieczność wzmocnienia infrastruktury w regionie oraz przygotowania na ewentualne przyszłe trzęsienia ziemi. Władze lokalne i międzynarodowe powinny podjąć działania mające na celu poprawę odporności budynków na wstrząsy sejsmiczne oraz opracować skuteczne plany ewakuacyjne dla ludności.
Tagi SEO: Tajlandia, Mjanma, trzęsienie ziemi, Bangkok, katastrofa, Azja Południowo-Wschodnia, ofiary, wstrząsy, infrastruktura, bezpieczeństwo