Unia Europejska stawia zdecydowany krok w kierunku ochrony środowiska, wprowadzając nowe przepisy mające na celu ograniczenie użycia jednorazowych plastikowych butelek. Zmiany te, choć kontrowersyjne, mają na celu zmniejszenie ilości odpadów plastikowych i promowanie zrównoważonego rozwoju.
Nowe przepisy dotyczące plastikowych butelek
Od 3 lipca 2024 roku wszystkie plastikowe butelki w Unii Europejskiej muszą być wyposażone w nakrętki, które pozostają przymocowane do butelki nawet po odkręceniu. Ma to zapobiegać przypadkowemu wyrzucaniu nakrętek i ich rozprzestrzenianiu się w środowisku.
Kolejne zmiany wchodzą w życie od stycznia 2025 roku. Zgodnie z nowymi regulacjami, wszystkie plastikowe butelki o pojemności do 3 litrów muszą zawierać co najmniej 25% plastiku pochodzącego z recyklingu. Celem długoterminowym jest osiągnięcie do 2029 roku 90% poziomu zbierania jednorazowych plastikowych butelek w celu ich recyklingu. Już do 2025 roku Unia chce, aby zbierano co najmniej 77% takich butelek.
Zakaz jednorazowych plastikowych opakowań
Od 2030 roku wprowadzony zostanie zakaz sprzedaży kosmetyków w miniaturowych plastikowych opakowaniach, które obecnie są dostępne np. w hotelach. Keczup, musztarda czy śmietanka do kawy nie będą mogły być podawane w jednorazowych plastikowych opakowaniach. Z rynku UE zniknąć mają także opakowania z tworzyw sztucznych na owoce i warzywa sprzedawane w ilości poniżej 1,5 kg. Z plastiku nie będą mogły być zrobione torebki na herbatę. Zakazane mają być także bardzo lekkie torebki plastikowe, chociaż ostatecznie ich użycie będzie dozwolone do pakowania żywności dostępnej luzem.
Promocja opakowań wielokrotnego użytku
UE stawia na promowanie opakowań wielokrotnego użytku. Od 2030 roku dystrybutorzy napojów i żywności na wynos będą musieli oferować konsumentom możliwość korzystania z własnego pojemnika.
Nowe przepisy ustanawiają cele dotyczące zmniejszania ilości odpadów opakowaniowych przypadających na jednego mieszkańca UE. Do 2030 roku ilość ta ma zmniejszyć się o 5% w stosunku do 2018 roku; do 2035 roku – o 10%; do 2040 roku – o 15%.
Wprowadzenie tych zmian budzi kontrowersje wśród konsumentów i producentów. Krytycy zwracają uwagę na potencjalne problemy techniczne związane z nowymi nakrętkami oraz na wyzwania logistyczne związane z wprowadzeniem opakowań wielokrotnego użytku.