W poniedziałek Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) ostatecznie zatwierdziła decyzję Międzynarodowej Agencji ds. Integralności Tenisa (ITIA) w sprawie Igi Świątek, polegającą na braku apelacji od wyroku ITIA. Oznacza to, że polska tenisistka jest oczyszczona z zarzutów o doping i może skupić się na swojej karierze sportowej.

Analiza przypadku Igi Świątek

W sierpniu minionego roku Iga Świątek została zaskoczona wynikiem pozytywnym na trimetazydynę, substancję zakazaną w sporcie. Okazało się, że zawodniczka nieświadomie przyjęła lek z melatoniną, który był zanieczyszczony i spowodował obecność zakazanej substancji w jej organizmie. Poziom stężenia 0,05 ng/ml był niski, a kolejne badania potwierdziły, że w żadnej mierze zawodniczka nie chciała świadomie naruszyć przepisów antydopingowych.

WADA przeprowadziła pełną analizę akt sprawy i eksperci naukowi potwierdzili, że konkretny scenariusz zanieczyszczonej melatoniny, przedstawiony przez zawodniczkę i zaakceptowany przez ITIA, jest prawdopodobny i nie ma żadnych naukowych podstaw, aby kwestionować go w apelacji.

Porównanie z przypadkiem Jannika Sinnera

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku Jannika Sinnera, włoskiego tenisisty, który również został zaskoczony wynikiem pozytywnym na clostebol. WADA postąpiła jednak inaczej niż w przypadku Igi Świątek, odwołując się do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie. Grozi mu nawet do dwóch lat zawieszenia.

Kontrolerzy uważają, że Sinner nie jest całkowicie niewinny, jak w wyroku pierwszej instancji uznała ITIA. WADA przekonuje, że ponosi on pośrednią odpowiedzialność za to, że w jego organizmie znalazła się niedozwolona substancja.

Co oznacza to dla polskiego tenisa?

Ostateczne zatwierdzenie decyzji ITIA ws. Igi Świątek oznacza, że polska tenisistka może teraz skupić się na swojej karierze sportowej. W Australian Open, pierwszym turnieju wielkoszlemowym w sezonie, Świątek już awansowała do ćwierćfinału.

W Polsce coraz więcej osób zaczyna interesować się tenisem, a sukcesy Igi Świątek mogą pomóc w popularyzacji tej dyscypliny w naszym kraju. Według danych Polskiego Związku Tenisowego, w 2022 roku liczba osób uprawiających tenis w Polsce wyniosła ponad 230 tysięcy, co oznacza wzrost o 15% w stosunku do roku poprzedniego.

Dane liczbowe

* 230 tys. – liczba osób uprawiających tenis w Polsce w 2022 roku
* 15% – wzrost liczby osób uprawiających tenis w Polsce w 2022 roku w stosunku do roku poprzedniego
* 0,05 ng/ml – poziom stężenia trimetazydyny w organizmie Igi Świątek
* 21 stycznia – termin, do którego WADA mogła się odwołać od wyroku ITIA

Źródła

* Światowa Agencja Antydopingowa (WADA)
* Międzynarodowa Agencja ds. Integralności Tenisa (ITIA)
* Polski Związek Tenisowy
* Agencja AFP

Share.

Comments are closed.

Exit mobile version