Niedawne odkrycie wirusa WZW A w partii mrożonych borówek w Holandii wywołało obawy wśród polskich konsumentów. Chociaż skażone owoce pochodziły z Polski, polskie służby sanitarne oraz sieci handlowe zapewniają, że nie ma powodu do obaw. Polskie borówki są produkowane z zachowaniem rygorystycznych procedur i spełniają najwyższe normy jakości.

Niebezpieczne borówki w Holandii

Problem z skażonymi borówkami został wykryty w sieci supermarketów Albert Heijn, jednej z największych w Holandii. Około 120 tysięcy klientów zakupiło skażone owoce, w tym 8 tysięcy osób w Belgii. Niderlandzki Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska potwierdził kilkanaście przypadków hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem WZW A.

Chociaż owoce pochodziły z Polski, nie ma pewności, na którym etapie produkcji i transportu doszło do skażenia. Sieć supermarketów Albert Heijn wycofała mrożone borówki z półek i rozpoczęła dochodzenie w tej sprawie.

Polskie sieci handlowe zapewniają o bezpieczeństwie

Dwie największe sieci dyskontów w Polsce, Biedronka i Lidl Polska, zapewniają, że ich produkty są bezpiecznie. Biedronka podkreśla, że wszystkie owoce – zarówno świeże, jak i mrożone – przechodzą ścisłą kontrolę jakości i nie współpracuje z dostawcą, którego owoce zostały wycofane w Holandii.

Lidl Polska również uspokaja klientów. „Nie zidentyfikowaliśmy żadnych przypadków skażenia borówek wirusem WZW A, a podobne problemy nie występowały w przeszłości” – zapewnia Anna Robaszkiewicz, dyrektorka ds. Corporate Affairs i CSR Lidl Polska.

Polscy producenci zapewniają o wysokich standardach

Stowarzyszenie Polskich Plantatorów Borówki podkreśliło, że polskie borówki spełniają najwyższe normy jakości, a ich produkcja odbywa się zgodnie z międzynarodowym certyfikatem GlobalGAP, który gwarantuje zachowanie standardów higieny na każdym etapie uprawy i zbiorów.

Jak wirus WZW A mógł dostać się do borówek?

Wirus zapalenia wątroby typu A przenosi się głównie drogą pokarmową, najczęściej przez:

* kontakt z zanieczyszczoną wodą używaną do podlewania lub mycia owoców,
* niehigieniczne warunki zbiorów i pakowania,
* brak odpowiedniej dezynfekcji rąk u pracowników plantacji lub przetwórni.

Eksperci zapewniają o sytuacji w Polsce

Eksperci zapewniają, że sytuacja w Polsce jest pod kontrolą. Inspekcja Sanitarna oraz służby weterynaryjne prowadzą stały nadzór nad jakością produktów spożywczych. System wczesnego ostrzegania pozwala na szybkie wycofanie z rynku wszelkich potencjalnie niebezpiecznych produktów.

Jak można się zabezpieczyć?

Mycie owoców przed spożyciem nie zawsze wystarcza, dlatego zaleca się także sparzenie ich wrzątkiem. W przypadku mrożonych owoców gotowanie przez kilka minut niszczy wirusa WZW A. Dobra praktyka to unikanie spożywania mrożonych owoców na surowo, zwłaszcza przez dzieci, seniorów i osoby o osłabionej odporności.

Choć skażone borówki wykryto w Holandii, nie ma żadnych dowodów, że trafiły one do polskich sklepów. Sieci handlowe i producenci zapewniają, że polskie owoce są bezpieczne. Inspekcje sanitarne w Polsce działają sprawnie, a procedury kontroli jakości pozwalają na szybkie wykrywanie i eliminowanie potencjalnych zagrożeń. Polskie borówki są produktem, który można spożywać bez obaw, pod warunkiem zachowania standardowych środków ostrożności.

Share.

Komentarze są zamknięte.

Exit mobile version