Matura 2025 z matematyki znalazła się pod znakiem zapytania po tym, jak w mediach społecznościowych znów pojawiły się zdjęcia arkuszy egzaminacyjnych. To już kolejny dzień matur i kolejna sytuacja, która może skutkować unieważnieniem egzaminów dla konkretnych osób. CKE zapowiada zdecydowane działania wobec sprawców.

Wyciek arkuszy z matematyki – powtórka z 5 maja

We wtorek 6 maja 2025 roku, chwilę po rozpoczęciu egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym, w serwisie X.com (dawniej Twitter) zaczęły pojawiać się fotografie arkusza maturalnego. To drugi dzień matur i już drugi przypadek naruszenia przepisów dotyczących tajności materiałów egzaminacyjnych.

Podobnie jak dzień wcześniej – 5 maja – zdjęcia szybko znikały z niektórych profili, by za moment zostać opublikowane przez inne konta. Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) potwierdziła, że zdjęcia przedstawiały prawdziwy arkusz z egzaminu matematycznego 2025.

CKE: „To łamanie prawa. Grozi unieważnieniem matury”

Na temat incydentu wypowiedział się dyrektor CKE, dr hab. Robert Zakrzewski, który stanowczo podkreślił, że publikowanie arkuszy egzaminacyjnych w czasie trwania egzaminu jest niezgodne z prawem i procedurami.

„Materiały egzaminacyjne są chronione do momentu rozpoczęcia egzaminu. Zdający, który wnosi urządzenie telekomunikacyjne na salę, a tym bardziej z niego korzysta, ma unieważniany egzamin” – zaznaczył Zakrzewski.

Dodał również, że jeżeli uda się ustalić tożsamość osoby, która umieściła w sieci zdjęcia arkusza w trakcie egzaminu, jej matura zostanie automatycznie unieważniona.

Zasady unieważnienia matury 2025

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty z 1991 roku, istnieją trzy główne przesłanki, które mogą skutkować unieważnieniem egzaminu maturalnego. Są to:

  • niesamodzielne rozwiązywanie zadań przez zdającego,
  • wniesienie lub użycie niedozwolonych materiałów lub urządzeń telekomunikacyjnych,
  • zakłócanie przebiegu egzaminu w sposób utrudniający pracę innym zdającym.

W kontekście matury 2025, publikacja zdjęć arkusza – zwłaszcza tuż po jego rozdaniu – może oznaczać, że osoba ta używała telefonu komórkowego lub innego urządzenia, co jest podstawą do natychmiastowego unieważnienia jej egzaminu.

Co oznacza unieważnienie matury?

Unieważnienie matury skutkuje natychmiastowym zakończeniem egzaminu dla danej osoby. Wyniki nie są liczone, a maturzysta może przystąpić do egzaminu dopiero w kolejnym terminie – często w sesji poprawkowej lub dopiero w kolejnym roku szkolnym, w zależności od decyzji komisji.

To oznacza poważne konsekwencje – nie tylko emocjonalne, ale także formalne – w przypadku osób planujących studia lub wyjazd zagraniczny.

Reakcja CKE i perspektywy na kolejne dni

CKE została poinformowana o wycieku zdjęć arkusza z matematyki i jak potwierdziliśmy, czeka na pełne potwierdzenie danych i analizę incydentu. Do czasu opublikowania tego artykułu, oficjalne stanowisko w tej konkretnej sprawie nie zostało jeszcze opublikowane.

Jednak jak zaznaczył dyrektor Zakrzewski w kontekście wydarzeń z 5 maja – każda taka sytuacja jest traktowana indywidualnie, ale z pełną powagą i rygorem procedur.

Czy cała matura zostanie unieważniona?

Zgodnie z procedurami nie ma możliwości unieważnienia całej matury z danego przedmiotu na poziomie krajowym, jeżeli incydent dotyczy jednostkowych przypadków. Unieważnienie dotyczy wyłącznie konkretnych osób, których działania naruszyły przepisy.

Oznacza to, że choć matura z matematyki 2025 jako całość nie jest zagrożona, maturzyści, którzy publikowali arkusz w sieci, mogą utracić prawo do zdania egzaminu w tym terminie.

Share.
Napisz komentarz

Exit mobile version